Koruma Memuru Alımı Ne Zaman Başlıyor? Koruma Memuru Başvuru Şartları Nelerdir?

Koruma Memuru Alımı Ne Zaman Başlıyor? Koruma Memuru Başvuru Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde bundan böyle stadlarda ve üniversitelerde ''koruma memuru'' görev yapacak denmesinden sonra ''koruma memuru'' çalışmaları başlatıldı. Peki ''koruma memuru'' alımı ne zaman olacak ve koruma memuru başvuru şartları nedir?

Geçtiğimiz günlerde bundan böyle stadlarda ve üniversitelerde koruma memuru görev yapacak denmesinden sonra koruma memuru çalışmaları başlatıldı. Peki koruma memuru alımı ne zaman olacak ve koruma memuru başvuru şartları nedir?

Son zamanlarda stadlarda ve üniversitelerde yaşanan bazı istenmeyen olaylarda özel güvenliğin etkisiz kalması üzerine koruma memuru alternatifi çıkmıştı. Bu konu üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'ne( EGM )çok soru sorulması ve basında dolaşan bazı haberlerde dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü( EGM )bir açıklama yapmak durumunda kalmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ( EGM ) Koruma Memuru hakkında yaptığı basın duyurusu şöyledir;


BASIN AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğüne "Koruma Memuru" alınması projesi ile ilgili gelen yoğun sorular, talepler ve bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Emniyet Genel Müdürlüğüne "Koruma Memuru" projesi kapsamındaki kanun çalışmaları devam etmektedir.

Bu aşamada, herhangi bir personel alımı söz konusu değildir. "Koruma Memuru" alımı ile ilgili hususlar, tasarı çalışmaları sonuçlandıktan sonra ayrıntılı olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

10 Bin KORUMA MEMURU ALIMI

Bakan Güler, bu 10 bin koruma memuru alımının yeni bir alım olacağını aktardı.

Koruma memurları lise mezunları arasından seçilecek ve yaş sınırı 28 olarak tayin edilecek. Yine alınacak kişilerin belirli fiziki koşullara da uyması gerekecek.

Koruma memurları sadece liselerden değil, iki yıllık fakülte (ön lisans) mezunlarından da alım yapılması planlanıyor. Halihazırda görev yapan birçok koruma memuru da lise mezunu durumunda bulunuyor.

Koruma memurları alımı ne zaman yapılacak sorusunu da yanıtlayan Bakan Güler, alımların yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. Ancak bu alımlar açıklamaya göre Eylül ayından sonraya kalacak. İlk etapta 10 Bin koruma memur alınacak. Daha sonra 20 bin alım daha yapılacak.

Koruma Memurlarının Maaşı 2 Bin TL Olacak

İlk etapta 10 bin sonra 20 bin koruma memuru alınacak. Yaş sınırı 28 olacak. 6 ay eğitim verilecek. Bin 800 ile 2 bin TL maaşla kadrolu olarak işbaşı yapacak.

Koruma Memurları ile Polis Arasında Fark

Koruma memuru ile polis arasında yetkiler açısından farklılıklar olacak ancak koruma memurları da polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Polisler olay yerine gelene kadar yetkiler koruma memurlarında olacak.

Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın bir seviyede olacak.

Koruma Memurluğuna Başvuru Şartları Nedir?

En az lise mezunu olma şartı aranan memur adayları için yaş sınırı 26′dan 28′e yükseltildi. Özel yetenek sınavında başarılı olan koruma memur adayları polis meslek yüksek okulunda 4 ay eğitim alacak. Sahada ise iki ay uygulamalı eğitim verilecek.

Polise yardımcı unsur olacak koruma memurları sözleşmeli değil kadrolu olacak. Emniyet Hizmetleri Sınıfı'ndan atanacak koruma memurlarından başarılı olanlar polis memurluğuna yükseltilecek. Bu oran yüzde 5′i geçemeyecek. Koruma memurları polisler gibi geniş yetkilere sahip olmayacak.

Yorumlar
Tam sürüm için tıklayın.