30 Büyükşehirde Yapılan Seçim Anketi

MAK Danışmanlık Şirketi'nin 30 büyükşehirde yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre; AK Parti CHP'nin kalesi İzmir'i alıyor.

MAK Danışmanlık Şirketi tarafından 1-7 Mart tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir ile diğer büyükşehirler ve illerde kamuoyu araştırması yapıldı. Yapılan araştırmaya göre AK Parti İzmir'de ilk defa CHP'nin 1 puan ile önüne geçti.

İSTANBUL'DA SON DURUM

MAK Danışmanlık Şirketi tarafından 9 milyon 997 bin seçmeni bulunan İstanbul'da 10 bin kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş yüzde 45, CHP Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül yüzde 37 oy alırken, MHP'nin adayı yüzde 5, HDP'nin adayı ise yüzde 6 oy aldı.

ANKARA'DA FARK 12 PUAN

3 milyon 224 bin seçmen sayısı bulunan Ankara'da 3 bin 500 kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Gökçek yüzde 47 oy alırken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş yüzde 35, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mevlüt Karakaya ise yüzde 14 oy aldı.

AK PARTİ İZMİR'İ ALDI

2 milyon 787 bin seçmeni bulunan İzmir'de AK Parti ilk defa öne geçti. 2 bin 800 kişi üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım yüzde 44 oy alarak, yüzde 43 oy alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aziz Kocaoğlu'nun önüne geçti. MHP ise İzmir'de yüzde 6'da kaldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

MAK Danışmanlık şirketinin yaptığı kamuoyu araştırmasına göre 1 milyon 456 bin seçmeni bulunan Adana'da bin 500 denet üzerinde yapılan araştırmada MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü yüzde 29 ile birinci sırada gelirken, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun yüzde 28 oy aldı. CHP'li Yıldıray Arıkan ise yüzde 25 oy aldı.

ANTALYA:

1 milyon 513 bin seçmeni bulunan Antalya'da bin 500 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 39'u AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel'e oy verirken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın yüzde 37, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Çelik ise deneklerden yüzde 15 oy aldı.

AYDIN:

752 bin seçmeni bulunan Aydın'da 800 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında deneklerin yüzde 32'sinin oyunu alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu birinci sırayı alırken, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Uzunırmak yüzde 31 ile ikinci sırada, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ise yüzde 27 ile üçüncü sırayı aldı.

BALIKESİR:

885 bin seçmeni bulunan Balıkesir'de 900 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında deneklerin yüzde 40 oyunu alan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Edip Uğur birinci sırada gelirken, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Ok yüzde 34, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Sözat yüzde 17 oy aldı.

BURSA:

1 milyon 982 bin seçmeni bulunan Bursa'da 2 bin denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Recep Altepe deneklerden yüzde 50 oy alırken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin yüzde 27, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Koçdemir yüzde 14 oy aldı.

DENİZLİ:

698 bin seçmeni bulunan Denizli'de 700 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin oyları ile AK Parti yüzde 42, CHP yüzde 32, MHP yüzde 21 oy aldı.

DİYARBAKIR:

923 bin seçmeni bulunan Diyarbakır'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada BDP yüzde 50 oy alırken, AK Parti'nin adayı yüzde 43 oy aldı. Diyarbakırlı denekler CHP ve MHP'ye oy vermedi.

ERZURUM:

482 bin seçmeni bulunan Erzurum'da 500 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti yüzde 54, MHP yüzde 34 oy alırken CHP'ye yüzde 2 oy çıktı.

ESKİŞEHİR:

Eskişehir'de ise denekler CHP'ye oy verdi. 602 bin seçmeni bulunan Eskişehir'de 600 denek üzerinde yapılan araştırmada yüzde 45 oy CHP'ye çıkarken, AK Parti ise yüzde 43 oy aldı. MHP'ye ise Eskişehir'de yüzde 5 oy çıktı.

GAZİANTEP:

1 milyon 91 bin seçmeni bulunan Gaziantep'te bin 100 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Partili Fatma Şahin'e yüzde 54 oy çıkarken, CHP'ye yüzde 28, MHP'ye ise denekler yüzde 7 oy verdi.

HATAY:

Hataylı denekler AK Parti'den yana oy kullandı. 968 bin seçmeni bulunan Hatay'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin yüzde 45 oy alırken, CHP'ye yüzde 36 oranında oy veren denekler, MHP'ye yüzde 7 oy verdi.

KAHRAMANMARAŞ:

684 bin seçmeni bulunan ve 700 denek üzerinde araştırma yapılan Kahramanmaraş'ta AK Parti deneklerden yüzde 60 oy aldı. MHP'nin yüzde 26 oy aldığı Kahramanmaraş'ta CHP ise deneklerden yüzde 5 oy aldı. Kayseri'de de AK Parti birinci sırada geldi.

KAYSERİ:

977 bin seçmeni bulunan ve bin denek üzerinde araştırma yapılan Kayseri'de deneklerden yüzde 63 oy alan AK Parti'den sonra MHP yüzde 20 oy alırken, CHP ise deneklerden yüzde 11 oranında oy aldı.

KOCAELİ:

1 milyon 177 bin seçmeni bulunan Kocaeli'nde bin 200 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında yüzde 52 oy alan AK Parti birinci sırada geldi. CHP deneklerin yüzde 30 oranında oyunu alırken, MHP ise yüzde 7 oy aldı.

KONYA:

AK Parti'nin liderliği Konya'da da devam etti. Bin 401 seçmeni bulanan Konya'da bin 400 denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 65 oyunu alan AK Parti'den sonra MHP yüzde 15 oy aldı, deneklerin yüzde 4'ü CHP'ye oy verdi.

MALATYA:

524 bin seçmeni bulanan Malatya'da 600 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti'nin adayı yüzde 50, CHP'nin adayı yüzde 15, MHP'nin adayı ise yüzde 7 oy alırken, Saadet Partisi'nin adayı ise yüzde 25 oy aldı.

MANİSA:

995 bin seçmeni bulunan Manisa'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin yüzde 36'sı AK Parti'ye oy verirken, yüzde 34'ü MHP'ye oy verdi. Manisa'da deneklerin yüzde 18'i CHP'den yana oy kullandı.

MARDİN:

Mardin'de yapılan kamuoyu araştırmasında BDP birinci parti oldu. 428 bin seçmeni bulunan Mardin'de 500 denek üzerinde yapılan araştırmada yüzde 46 oy alan BDP'nin ardından AK Parti yüzde 44 oy alarak ikinci sırada geldi. Deneklerin yüzde 3'ü CHP ve Saadet Partisi'ni tercih etti.

MERSİN:

Mersin'de CHP, MHP ve AK Parti birer puan ile birbirlerini takip etti. 1 milyon 185 bin seçmeni bulunan Mersin'de bin 200 denek üzerinde yapılan araştırmada CHP yüzde 29 ile birinci gelirken, MHP yüzde 28 ile ikinci, AK Parti ise deneklerin yüzde 27 oyunu alarak üçüncü sırada yer aldı.

MUĞLA:

Muğla'da CHP deneklerden en çok oy alan parti oldu. 641 bin kişinin oy kullanacağı Muğla'da 700 denek üzerinde yapılan araştırmada CHP yüzde 37, AK Parti yüzde 28 oy alırken, deneklerin yüzde 27'si MHP'ye oy verdi.

ORDU:

Ordu'daki yarış ise AK Parti ile CHP arasında devam ediyor. 535 bin seçmeni bulunan Ordu'da 600 denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti deneklerin yüzde 46 oyunu alırken, CHP ise yüzde 44 oy aldı. Oyların geri kalanını ise kararsızlar ile MHP, BBP ve Saadet Partisi paylaştı.

SAKARYA:

Sakarya'da AK Parti açık ara önde gitti. 651 bin seçmeni bulunan ve 700 denek üzerinde araştırma yapılan Sakarya'da AK Parti deneklerin yüzde 48 oyunu aldı. MHP'ye yüzde 28 oranında oy veren denekler CHP'ye ise yüzde 9 oy verdi.

SAMSUN:

Samsun'da birinci sırada yine AK Parti var. 906 bin seçmeni bulunan Samsun'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'nin adayı Yusuf Ziya Yılmaz yüzde 45 oranında deneklerden oy aldı. CHP'nin yüzde 24 oy aldığı araştırmada MHP ise yüzde 23 oy aldı.

ŞANLIURFA:

934 bin seçmeni bulunan Şanlıurfa'da bin denek üzerinde yapılan araştırmada AK Parti'ye yüzde 58 oranında oy veren denekler, BDP'ye ise yüzde 30 oranında oy verdi. Oyların geri kalanını ise kararsızlar ile MHP, CHP ve Saadet Partisi paylaştı.

TEKİRDAĞ:

Tekirdağ'da CHP birinci sırada. 634 bin seçmeni bulunan ve 700 denekle yapılan kamuoyu araştırmasında CHP'ye 38 oranında oy veren denekler AK Parti'ye ise yüzde 34 oranında oy verdi. MHP ise deneklerden yüzde 18 oy aldı.

TRABZON:

552 bin seçmeni bulunan Trabzon'da 600 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasında AK Parti deneklerden yüzde 47 oranında oy alırken, CHP yüzde 40, MHP ise yüzde 6 oy aldı.

VAN:

Van'da ise AK Parti ve BDP yarıştı. 577 bin seçmeni bulunan Van'da 600 denek üzerinde araştırma yapıldı. Deneklerin yüzde 47'si AK Parti'ye, yüzde 44'ü ise BDP'ye oy verdi.

Tarih: 15 Mart 2014 03:56
Yorumlar (387 yorum)
bedirhan hakan kunduz sen 15 yaşında falan olmalısın.Bu hükümetten önce bankacılık sektörü diye bir şey yoktu.son kualisyon döneminde hortumlanan bankaları büyüklerine sor .Ziraat, Halk bankaları bile zarar yazdılar.Enaz ismi cismi unutulan 15,20 banka içindeki parayla bir gecede buhar olup uçtu. Mudisine bir kuruş ödeyeni duydunmu.O hükümetin bankacılardan hesap sorduğunu duydunmu.Sadeçe Engin Civan,ın genel müdürlüğünde Halk banktan hortumladığı 3,5 milyar dolar.O ğünkü senin cibiliyetine uygun gazetelere bakarsan daha fazlasınıda öğrenebilirsin.Yüksek perdeden bilimsel ahkam keseçeğine hayatın içiçne in,haline şükret.biz millet olarak dış düşmanlara mağlup olmayız,yeterki içerdekiler akıllansın. Cevap yaz
  • Hakan KUNDUZ Bedirhan, yaşım 40 haberin olsun. Bankacılık sektörü demek AKPKK ile ihya oldu öyle mi? Bir tarafımla gülüyorum artık neresi olduğunu sen tahmin et. Sevsek de sevmesek de bankacılık sektörü K.Derviş'in ekonomi politikası ile ayağa kalkmıştır. Bütün acı reçeteyi DSP-MHP-ANAP koalisyonu kesmiş, bunun kaymağını da AKPKK yemiştir. RTE'nin başdanışmanı Y.Bulut bile böyle söylüyorken sen tam tersini söylüyorsun. Hanginiz doğruyu söylüyor? Evet 2001 de kriz patladı ama o anki koalisyondaki DSP ve MHP nin bunda hiç kabahati yoktu. Önceki hükümetlerin hatalı politikaları bunların elinde patladı. Zaten bir balondu patlaması onlara denk geldi. Engin Civan dediğiniz adam Özal dönemindeydi, yanlış hatırlıyorsun. O bile aldığı para cezasını sonuna kadar ödemeden kurtulamadı. Ama Civan'ın hesabını soran sen acaba AKPKK yolsuzlukları hakkında ne düşünüyorsun? Bir de istersen buna cevap ver.
mesut sincaroğlu onlar çaldıklarıyla hizmet ettiler diğerleri neler yaptılar Cevap yaz
ahmet söz gümüşse sukut altındır çoklafla yorulmayın 1 nisan kime şaka olacak bekleyin Cevap yaz
Hakan Kurt MHP iktidara gelecek dertler bitecek. Cevap yaz
ALAATTİN AYGÖZ ALLAHIM BU SEÇİMLERDE AKPVE SEÇMENLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜR 10 SENE ÖNCEKİ DURUMU BİLMEYENLERE ÇAĞRIM 10 SENTE MUHTAÇTIK BU GÜN EL AÇAN DEĞİL YARDIM EDEN DURMDAYIZ BU HÜKÜMET ÇALSAYDI 3 KURUŞA MUHTAÇ OLURDUK YAPILANLAR O GÖZLERİNE BATIYOR BU SOL AYDINLAR ŞUNU SÖYLÜYOR MEMLEKET ÇOK İYİ HER ŞEY YOLUNDA AMA BİZ İSTEMİYORUZ BUNLAR BU KADAR ULSALCI MİLLİYETÇİ YAZIKLAR OLSUN NANKÖRLER.. Cevap yaz
  • Hakan KUNDUZ Ayrıca bugün birilerine borç verecek durumda filan da değiliz. 2014 de ödeyeceğimiz kamu borcu 160 milyar dolar, üstelik Türkiye'nin yıllık yüzde 2 büyümek içinde 80 milyar dolar extra kaynak gerekiyor. Ki yüzde 2 büyüme aslında ülkenin küçülmesi anlamına geliyor. 2014 de özel sektörün ise ödeyeceği dış borç 115 milyar dolar civarında. Bütün bu rakamları görünce kimseye verecek bir kuruş paramız yok arkadaşım. Aksine FED'in varlık alım programını azaltmasına rağmen en az 60 milyar dolarlık dış kaynak bulmak zorundayız. Dikkatinizi çektiyse birçok AKP'li ve sizin gibi demogojik yorum yapmadım, direkt rakamları vererek yazdım. Cevabınız olursa onlarında rakam içermesini beklerim. Saygılarımla...
  • Hakan KUNDUZ Alaattin Aygöz, Allah aşkına biraz rakam okuyup yorum yapın. Ne 2002 de 10 cente muhtaçtık, ne de bugün birilerine borç verecek durumdayız. Biz 2001 de dibe vurmuştuk ama 2002 de A'dan Z'ye bütün ekonomik göstergeler iyiye gittiğimizi gösterirken AKP iktidara geldi. Hatta RTE'nin şimdiki başdanışmanı Y.Bulut'un D.Bahçeli'ye sorduğu bir soruyu hatırlıyorum: 'herşeyin meyvesini 1 yıl sonra alacakken niye seçimlere gitme kararı aldınız?'. Sırf bu soru bile durumu ortaya koyuyor. (Devamı var...)
ALAATTİN ALLAHIM BU SEÇİMLERDE AKPVE SEÇMENLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜR 10 SENE ÖNCEKİ DURUMU BİLMEYENLERE ÇAĞRIM 10 SENTE MUHTAÇTIK BU GÜN EL AÇAN DEĞİL YARDIM EDEN DURMDAYIZ BU HÜKÜMET ÇALSAYDI 3 KURUŞA MUHTAÇ OLURDUK YAPILANLAR O GÖZLERİNE BATIYOR BU SOL AYDINLAR ŞUNU SÖYLÜYOR MEMLEKET ÇOK İYİ HER ŞEY YOLUNDA AMA BİZ İSTEMİYORUZ BUNLAR BU KADAR ULSALCI MİLLİYETÇİ YAZIKLAR OLSUN NANKÖRLER.. Cevap yaz
Tarık Bak Hakan Kardeşim sen ne ateissin nede başka bir şey . Sen yazından da anlaşıldığı kadarı ile samimi bir Müslümansın. Fakat öyle bir propaganda öyle bir deformasyon yapılıyor ki tesirinde kalman normal. Biz millet olarak bir çok hasleti barındıran, üç kıtayı idare etmiş padişahlarımızı, sadrazamlarımızı onlarca saraylarda oturtmuş köklü bir milletiz. Türkiyeyi 10 yılda ona katlamış, şimdiye kadar görülmemiş yatırımları yapan idarecilerini, kasetmiş, telefonmuş gibi hele aslı, astarı ispatlanmamış, henüz ortada bir mahkeme kararı dahi olmayan bir şeyler için kolay, kolay terk edecek bir millet değiliz .Bazı kardeşlerimizin yanıldığı ve hayrete düştüğü nokta bu. Bekleyelim ,iddianameler hazırlansın Hakimler kararını versin suçlular var ise cezalandırılsın.Bunda bizde seninle birlikteyiz.Şimdi bir kaş kişi suç işledi diye 21 milyonu birden cezalandıramassın. İşin işinde bakalım neler çıkacak.Biraz sabır. Saygılar Cevap yaz
  • Hakan KUNDUZ Ne ses kayıtlarının montaj olduğunu ortaya koyan bilimsel raporlar, ne iddia edilen para hareketlerinin olmadığını gösteren banka kayıtları koydu ortaya. Para ile ilgili bütün kayıtlara montaj dedi, diğerlerine (Alo Fatih, Alo Demirören, S.Ergin konuşmaları filan) 'ben dedim, iyi de yaptım' tavrı ortaya koydu. Şimdi ben bu insana nasıl güveneyim? Üstelik camide içki, camide seks, Kabataş saldırısı, Pkk ile görüşen şerefsizdir gibi yalanları hala hafızalarımızdayken. Eğer hırsızlık ve yolsuzluk iddialarını normalden fazla önemsiyorsak bunun en önemli sebebi başbakanın kendisidir. Toplumu her alanda kutuplaştırıp, iddiaların araştırılmasını engelleyen, kendinden olmayan herkesi düşman ilan eden bir adama ben güvenemem.
  • Hakan KUNDUZ 2.Bizim 'hırsızlık ve yolsuzluk' iddialarına normalden daha önem vermemizin temel sebebi RTE'ye olan güvensizlik. Söyler misin başbakan hangi hareketiyle bu iddiaların doğru veya yalan olduğunu ortaya koyacak adımları attı. İddianemyi hazırlayan savcıları görevden aldırdı, polisleri sürdü, hakimleri diskalifiye etti. Fezlekelerin seçimden önce meclise gelmesini engellemek için bile elinden geleni yaptı. Karşılığında miting alanlarında ne yaptı peki? Sadece sözsel açıklamalar ve Gülen'e saldırılar. (Devamı var...)
  • Hakan KUNDUZ Tarık Bey, onca küfürden sonra ne olduğumu anlayan bire rastlamak güzel :) Ama yazınızda bence 2 hata var. 1.Türkiye 10 yılda ona katlanmış filan değil. Devlet kuruluşlarının ekonomik raporlarını periyodik olarak kontrol eden biri olarak TUIK raporları (ki RTE'ye bağlıdır) ülkenin 2002 ye kadar ki büyüme hızının AKP döneminde düştüğünü gösteriyor. AKP dönemi de aslında 2 ye ayrılıyor. 2007 ve öncesi, 2008 sonrası. 2007 ye kadar dediğiniz gibi durum iyiydi ama sevsek de sevmesek de bunda K.Derviş'in ekonomi programının çok büyük bir etkisi vardı. Ama 2008 den itibaren ekonomi kontrolü tamamen AKP kontrolüne geçti ve ekonomik rakamlar ters yüz olmaya başladı. TUIK ve Hazine raporları bunları birebir ortaya koyuyor. Örneğin bizim hala en güvenli ekonomik kurumlarımız bankacılık sektörü. Peki bankacılık sektörünü adam eden hükümet kim?
Tarık Bakın bu yolsuzluk iddiaları için gözden kaçırdığınız bir şey var .Sanki bütün bunların mahkemesi görülmüş, iddianameleri hazırlanmış ve kesin mahkümiyet kararları verilmiş gibi havaya soktular bazı insanlarımızı.Üstelik olayın seyir tarzında bir çok şüpheler var.Hırsız demek kolay. Sonra ne olacak.Neden seçimlere az bir zaman kala bütün bunlar ortalığa dökülüyor.İşte bu yüzden halkımız peşin mahkumiyet , yargısız infaz yapmamak için bütün bunlara inanmıyor. Sebebi bu. Selam ve saygılar. Cevap yaz
mesut la inanmıyorsanız gidin kendiniz yapın!!! Cevap yaz
ahmet :)) akPkk izmiri alsın bende ilk defa daha çok çalabilmeleri için oy vericem Cevap yaz
Tüm 387 yorumu okumak için tıklayın
Tam sürüm için tıklayın.