1. Dev Ali Uzay Gözlem Şenliği Yapıldı

Kayseri'nin Develi ilçesinde belediye teşkilatının kuruluşunun 140. yılı etkinlikleri kapsamında, 1. Dev Ali Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi.

26.05.2011 11:10 | Son Güncelleme: 26.05.2011 11:101. Dev Ali Uzay Gözlem Şenliği Yapıldı
Kayseri'nin Develi ilçesinde belediye teşkilatının kuruluşunun 140. yılı etkinlikleri kapsamında, 1. Dev Ali Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi. Şenlik, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kız Meslek Lisesi Bilim Fen Teknoloji Kulübü işbirliği ile gerçekleştirildi.

Mustafa Aksu Kültür Merkezi'nde yapılan tanıtım bölümünde, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Fikri Özeren tarafından konferans verildi. Konferansa, ilçe protokolü yanı sıra ilçedeki lise ve dengi okullar ile yatılı bölge okullarından da öğrenci grupları iştirak etti.

Dev Ali Parkı'nda, Astronomi Kulübü öğrencileri rehberliğinde, 5 adet teleskop ile gökyüzü gözlemleri yapıldı. Teleskoplar aracılığı ile büyük gezegenleri görme imkanı bulan öğrenciler ve ailelerin yanı sıra işitme engelliler de yapılan sunumlar aracılığı ile gözlem şenliğine katıldı. Şenlik sonrasında, ilçeye sürekli bir gözlem evi kurulması konusunda görüş birliğine varıldı.

Politika, Güncel

Kaynak: CHA

24.02.2020 17:33:06