1.troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Başladı

1.Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başladıÇANAKKALE - Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 1'inci Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başladı.

14.08.2018 20:50
1.Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başladı

ÇANAKKALE - Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 1'inci Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları başladı.
Troya Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne Kabulü 'nün 20. Yılı dolayısıyla ilan edilen 'Troya Yılı' etkinlikleri çerçevesinde iki gün sürecek, 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları, Troya Ören Yeri'ndeki atın önünde başladı.
Programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Dünya Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Friedrich Schröder, Türkiye Körler Federasyon Başkanı Turhan İçli, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal, 250 görme engelli ve vatandaşlar katıldı.
Program saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Etkinlikte konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, "Doğu ve Batı medeniyetlerinin buluştuğu dünyanın birçok imparatorluğuna ilham veren üst üste 9 şehrin kurulduğu 5 bin yıllık bir kültür mirasının bulunduğu destanların, aşk öykülerinin, mücadelelerin yaşandığı dostluk ve kardeşliklerin kurulduğu bu topraklarda bugün yine çok anlamlı ve çok değerli bir organizasyona bir edebiyat şölenine ev sahipliği yapıyoruz hep birlikte. Destanlarda Troya'ya zenginliği rüzgarların getirdiği söylenir. Bereketin zenginliğin, dostluğun rüzgarla taşındığı kültürlerinde destanlarla nesilden nesle aktarıldığı bu topraklarda bugünde burada kendisi de bir görme engelli olan ancak dünya tarihinin en önemli destanlarından İlyada ve Odesa destanını kaleme alan İzmirli ozan Homeros'un destanını okumak üzere dünyanın farklı ülkelerinden ilimize teşrif ederek Çanakkale'de bir araya gelerek bereketi ve zenginliği Troya'ya tekrar sizler getirmiş bulunuyorsunuz" dedi.
Daha sonra 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları'nda, 20'yi aşkın ülkeden ve Türkiye'nin dört bir köşesinden programa gelen 250 görme engelli, Homeros'un Troya Efsanesi'ni anlattığı, dünya edebiyatının en önde gelen eserleri arasında gösterilen İlyada Destanı'ndan bölümlerini okudu.
1.troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları Başladı

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Valisi, Çanakkale, Homeros, Genel

Kaynak: İHA

16.10.2019 12:59:27