100 Dünya'nın Gizli Yüzü Kitabı

100 Dünya'nın Gizli Yüzü Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. 100 Dünya'nın Gizli Yüzü Kitabı kitabının kısa özeti.

21.07.2014 20:38100 Dünya'nın Gizli Yüzü Kitabı
Engin okyanuslardan uzayın derinliklerine uzanan, ödüllü bilimkurgu üçlemesi başlıyor!

“Bir anda, on bin yolcunun gözüne siyah perde indi. Herkes asıldığı tutamağı bütün gücüyle sıkıyordu. Uzaygemisinin derinliklerinden hayvansı bir kükreme yükseldi. Sandiane manyetik akımın avuç içlerine battığını ve vücudundan aktığını hissetti. Uzaygemisinin akıl almaz donanımı, onları galaksinin bir ucundan diğerine ulaştırmak için uzayı ikiye katlarken, genç kız saniyeleri saymaya başladı.”

2003 Chronos Ödu¨lü
2002 Grand Imagınaıre Gençlik Romanı Ödu¨lu¨

Uzak gelecekte, uzay-zamanı katlamayı başaran insan ırkı Dünya’yı aşmış, galaksinin dört bir yanına dağılmış; bilindik hırsları, tanıdık emelleri ve benzer siyasi yapılarıyla varlığını sürdürüyor. Birbirinden binlerce ışıkyılı uzaklıktaki gezegenlerin oluşturduğu “100Dünya Konfederasyonu” adlı bu yeni düzende, Dünya’dan da mavi, gizemli bir okyanus-gezegen dikkati çekiyor: Başkadeniz. Konfederasyonun en genç gazetecilerinden, Agoralı Sandiane Ravna objektifini bu ketum gezegenin sırlarına çevirdi bile. Bilmediğiyse, gerçekleri öğrenmekle onları medyada paylaşmak arasında çok hassas bir denge olduğu...

İnsanın doğa üzerindeki egemenliğine bir sınır çizmek mümkün mü? Buluşlar ve keşiflerle bugünlere gelen insanın “merak” duygusunu esas harekete geçiren nedir? Bilgilenme ve haber alma hakkı yaşam hakkının önüne geçtiğinde, en büyük zararı kim görür? Fransız bilimkurgu edebiyatının tanınmış yazarı Danielle Martinigol’ün ünlü üçlemesi “100Dünya” başlıyor.

1949’da Fransa’nın Burgonya kentinde doğan Danielle Martinigol, bu¨yu¨kbabasından ona kalan bilimkurgu kitaplarıyla tanıştığı on bir yaşından bugu¨ne, tu¨ru¨n tutkulu bir hayranı oldu. Beaune ve Dijon’da eğitim gördu¨kten sonra çağdaş edebiyat u¨zerine yu¨ksek lisans programını tamamladı. Öğretmenlik yıllarında Hachette için pedagojik dosyalar hazırladı. Öğretmenlere bilimkurgu okuma ve yazma u¨zerine dersler verdi. L’Or bleu (Mavi Altın, 1989), Les Soleils de Bali (Bali’nin Gu¨neşleri, 1993) ve çok sayıda ödu¨l alıp bu¨yu¨k okur kitlelerine ulaşan Les Oubliés de Vulcain (Vulcain’de Unutulanlar, 1995) adlı bilimkurgu romanlarını, iki çocuğunu ve öğrencilerini du¨şu¨nerek kaleme aldı. Kim Aldany takma adıyla ve Alain Grousset’yle birlikte Les Mange-Forêts’yi (Orman Yiyiciler, 1994) yayımladı. Bu kitabın başarısı, “Kerri et Mégane” (Kerri ve Mégane) dizisini doğurdu. Martinigol, aynı zamanda fantastik dizi “Lumina”nın da (2000) yaratıcılarındandır. İnsanların koloniler halinde galaksiye dağıldığı bir geleceği kurgulayan “100Du¨nya” u¨çlemesinin ilk kitabı 100Du¨nya’nın Gizli Yu¨zu¨ (Les Abîmes d’Autremer, 2001) 2002’de Grand Imaginaire Gençlik Romanı Ödu¨lu¨’nu¨, 2003’teyse Chronos Ödu¨lu¨’nu¨ kazandı. Üçlemenin ikinci kitabı Başkadeniz’e Dönu¨ş’u¨ (L’Envol de l’Abîme, 2004) Abisler’in Çağrısı (L’Appel des Abîmes, 2005) izledi. Martinigol’ün, Edgar Allan Poe’nun öyku¨lerine yorumlu alıntılarla yer verdiği Histoires Terribles (Korkunç Öyku¨ler) adlı öykü kitabı 2013’te yayımlandı.Yazar:Danielle Martinigol
Yayınevi:ON8 Kitap

ISBN:9786054603862
Boyut:14x20
Basım Yılı:2014
Basım Yeri:İstanbul
Cilt Durumu:Karton kapak
Kağıt Türü:2. Hamur
Dil:TürkçeKültür Sanat

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Haberleri
17.10.2019 10:45:40