12 Eylül Davasına Müdahillik Başvurusu

Her Yerde Adalet Platformu sözcüsü avukat Özkan Öztürk, 4 Nisan'da başlayacak olan 12 Eylül darbesi davasına müdahil olmak için dilekçe verdi.

02.04.2012 16:11 | Son Güncelleme: 02.04.2012 16:1112 Eylül Davasına Müdahillik Başvurusu
Her Yerde Adalet Platformu sözcüsü avukat Özkan Öztürk, 4 Nisan'da başlayacak olan 12 Eylül darbesi davasına müdahil olmak için dilekçe verdi. Konya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuran Öztürk, darbelere karşı bilinç oluşturmak için müdahil olmak istediklerini söyledi.

Başvuru öncesi Konya Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Öztürk, platform olarak 4 Nisan'da başlayacak olan davanın takipçisi olmak için müdahillik dilekçesi verdiklerini dile getirdi. Müdahale taleplerinin gerekçelerini sayan Öztürk, darbe anayasası ve bu dönemde çıkarılan yüzlerce yasanın hala yürürlükte olmasının en büyük mağduriyet olduğunu ifade etti. 12 Eylül döneminde karakollarda ve ceza evlerinde uygulanan kötü muamele ve işkencenin Türkiye'nin imzaladığı uluslar arası sözleşmelere aykırılık teşkil ettiğini belirtti. Özkan Öztürk, daha sonra şunları söyledi: "Özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yaşama hakkı, işkence yasağı ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmiş olması insanlığa karşı işlenmiş suçlar olması sebebi ile müdahale talebinde bulunuyoruz. Ayrıca, bu dava sadece sanıkların ve Cumhuriyet savcısının katılımı ile yürütülecek bir dava değildir. Toplumsal manada, toplumun geniş kesimlerinin katılımı ile maddi gerçeklik daha net bir şekilde ortaya çıkar."

Konya Adliyesi, Özkan Öztürk, 12 Eylül, Politika, Güncel

Kaynak: CHA

22.02.2020 16:49:08