13. Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde Tolga Ayaydın

Tolga Ayaydın 13. Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti

16.12.2013 10:16 | Son Güncelleme: 16.12.2013 10:1613. Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde Tolga Ayaydın

Fotoğraf sanatçısı Tolga Ayaydın, 1 siyah-beyaz, 4 renkli fotoğrafı ile Çin'de 13.sü düzenlenen Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali'ne katıldı. Festival kapsamında, sanatçının Sierra Vadileri'nde gerçekleştirdiği çalışmaları 'Trination' başlıklı grup sergisinde sergilendi.

Daha çok kent ve doğa ilişkisini yansıtan çalışmaları ile tanınan fotoğraf sanatçısı Tolga Ayaydın, 19-25 2013 tarihleri arasında Çin'in Shanxi bölgesindeki Pingyao antik kentinde düzenlenen 13. Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali'ne Sierra Nevada'da çektiği 4'ü renkli ve 1'i siyah-beyaz fotoğraf çalışması ile katıldı. Sanatçının çalışmaları, Gerald Prior'un küratörlüğünü yaptığı "Aynılık ve Farklılık, Her Yerden Sanat" başlığı ile gerçekleşen karma sergide, izleyicilerle buluştu.

2008 yılında Büyük Kulüp Sergi Salonu'nda açtığı "Doğanın Senfonisi" adlı fotoğraf sergisinde de yer alan, doğadaki renk ve dokulara odaklanan çalışmalarda sanatçının ışık, renk, gölge kullanımı ve fotoğraf kompozisyonları dikkat çekiyor.

Sanatçı çalışmalarında tema olarak neden "doğayı" seçtiğini şöyle anlatıyor:

"Doğanın senfonisinin sadece seslerde değil, yalçın granit kayalarda, zirvelerden akan şelalelerde, kıyıya vuran dalgalarda, asırlık ağaç gövdelerindeki izlerde ve dokununca zedelemekten korktuğumuz yapraklar ve çiçeklerde olduğunu düşünüyorum. Çalışmalarımla, izleyiciyi doğanın büyüleyici atmosferine çekerek, onları, yok etmekte olduğumuz doğayı nasıl koruyup yaşatabileceğimiz konusunda tekrar ve tekrar düşünmeye çağırmak istiyorum."

Karma sergiye Tolga Ayaydın'ın yanı sıra, Kore, ABD, İspanya, Fransa ve Çin'den de sanatçılar katıldı. Sergide yer alan çalışmalar, günümüzde kültürlerin sadece 'doğu' ve 'batı' olarak ayrılamayacağına, seyahatler ve kültürler arası değişimler ile farklı bir 'arada olma' durumu yaratılarak yeni bir kültürel alanın oluştuğuna vurgu yapıyordu.

Bu sene Fotoğraftaki Hayat teması ile düzenlenen 13. Pingyao Uluslararası Fotoğraf Festivali, 32 ülkeden 1,600 sanatçının katılımı ile gerçekleştirildi. Festivalde farklı tarz ve tekniklerle çekilmiş toplam 12,000 fotoğraf sergilendi.

Sanatçı Hakkında

1973'te İstanbul'da doğan Tolga Ayaydın, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun oldu. Eğitimi sırasında moda fotoğrafları da çeken Ayaydın, 1997-1998 döneminde New York Üniversitesi'nden Fotoğraf Master derecesi aldı. Sanatçının siyah beyaz fotoğraflarından oluşan tez sergisi 1998'de New York'taki 80 Washington Square East Galleries'de gerçekleştirildi.

1999'da İstanbul'a dönen sanatçı 'deki ilk sergisini 2002 yılında kendi stüdyosunda açtı. Ayaydın, 2003 yılında Deniz Müzesi Sanat Galerisi'nde ve 2004'te Pamukbank Fotoğraf Galerisi'ndeki sergileriyle fotoğrafseverler ile buluştu. Tolga Ayaydın'ın üçüncü kişisel sergisi 2005 senesinde Akustik Art Gallery'de gerçekleşti. Sanatçı "Doğanın Senfonisi" adlı sergisini 2008 yılında Büyük Kulüp Sergi Salonu'nda gerçekleştirdi.


Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye, Nevada, Eylül, Güncel

Kaynak: Bültenler

19.02.2020 04:21:47