PKK'nın Yapımını Engellemeye Çalıştığı Barajda Mutlu Son

PKK tarafından sıkça hedef alınan Bingöl'deki Kiğı Barajı'nda su tutma işlemi başladı. Böylece 18 yıllık hasret sona ermiş oldu.

08.01.2016 10:58 | Son Güncelleme: 08.01.2016 12:01

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl'de inşa edilen Kiğı Barajı'nda su tutma işlemi başladı. Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan barajda böylece 18 yıllık hasret sona ermiş oldu.

BÖLGENİN EN BÜYÜK PROJELERİNDEN BİRİ

Bingöl'de inşası tamamlanan Kiğı Barajı'nın bölgenin en büyük projelerinden biri olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bu barajın yapımına 1998 yılında başlanmıştı. Terör örgütü tarafından sıkça hedef alınan bu barajın yapımına son yıllarda hız verdik ve baraj yapımında görevli personelin de özverili çalışmalarıyla planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdik. Bu başarıdan dolayı barajın yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum." diye konuştu.KENDİ SINIFINDA TÜRKİYE'NİN 4. YÜKSEK BARAJI

Kiğı Barajı ve HES projesinin Kiğı ilçesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildiğini ifade eden Bakan Eroğlu, "Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye'de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor" dedi.ÜRETİLEN ENERJİ İLE ÜLKE EKONOMİSİNE YILDA 300 MİLYON TL KATKI SAĞLANACAK

Kiğı Barajı'nın enerji maksatlı olarak inşa edildiğini belirten Bakan Eroğlu, "140 MW kurulu gücünde olacak bu barajdan yılda 450 milyon kiloWatt.saat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz. Bu barajdan üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacağız ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon TL katkı sağlayacağız" diye konuştu.Ülke genelinde temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan Bakan Eroğlu, "Türkiye enerji üretimi için hammadde ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Bu yüzden kendi öz kaynağımız olan ve çevre dostu bu projeleri hayata geçirmek zorundayız" dedi.

PKK’nın Yapımını Engellemeye Çalıştığı Barajda Mutlu Son

Kaynak: İHA

Yorumlar (65)
KOZANLI : şu akp hakında saçma sapan yorum yapan gereksizlere sorsan bi kazmaya sap değillerdir ama niyeyse en iyiyi en doğruyu onlar bilir siz acınacak insan bile değilsiniz.
MARDİNLİ: PKK kadar tas düssün basiniza. .
!!?: BU ÜLKENİN VATANDAŞI OLSAN BU HABERE SEVİNİRDİN. SEN YABANCI ÜLKE AJANISIN. TÜRKİYE BÜYÜK ÜLKE. YAPANLARI KUTLUYORUM.
1 0
Haberler››Güncel››PKK'nın Yapımını Engellemeye Çalıştığı Barajda Mutlu Son - Haberler