18 Mayıs 2018, 15:33

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na Doğru

19 Mayıs Atatürk

Edirne Valisi Günay Özdemir, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Özdemir, mesajında, bugün tarih boyunca birçok devlet ve imparatorluklar kuran Türk milletinin bağrından çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlatışının yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşandığını ifade etti.

Binlerce yıllık tarihinde hiçbir zaman esaret altında yaşamayan bu kahraman Türk milletinin,19 Mayıs'ta yeni bir destanın başlangıcına her türlü desteği verdiğini aktaran Vali Özdemir, şunları kaydetti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün her türlü tehlikeyi göze alarak 16 Mayıs'ta başlattığı tarihi yolculuk, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk adımın atılmasıyla kurtuluşun müjdecisi olmuştur. Anadolu'ya taşınan bağımsızlık mücadelesi; Samsunda başlamış, Havza'dan alevlenmiş, Amasya'dan körüklenmiş, Erzurum'dan yayılmış ve Sivas'tan tüm vatan sathını kaplamıştır. Bu kutlu gün Türk milletine vurulmak istenen esaret zincirlerinin parçalanması, Türkiye Cumhuriyeti'nin varoluşuna öncülük eden kurtuluş savaşının işaret fişeğidir. Gençliğine olan inancını ve güvenini her fırsatta dile getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ve kurtuluş adımlarının atıldığı bu tarihi günü Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum." Samsun,Edirne,19 Mayıs,Mustafa Kemal Atatürk
Kaynak: AA