18 Mayıs 2018, 16:32

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na Doğru

19 Mayıs Atatürk

Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Kaymak, mesajında, cumhuriyetin temellerinin atıldığı Türklerin varoluş mücadelesinin ilk kıvılcımı olan 19 Mayıs 1919 tarihinin Türk milletinin bağımsızlık duygularının ilk yansıması, Kurtuluş Zaferi'ne atılan en önemli adımlardan birini oluşturduğunu ifade etti.

Samsun'dan başlayan ve tüm yurda yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuurunun kurtuluşa ulaşmanın ana unsuru olduğunu vurgulayan Kaymak, şöyle devam etti:

"Gençlerimizi milletimizin en büyük zenginliği olarak kabul ediyor, onlara milletçe güveniyoruz. Biliyoruz ki siz gençler, Türkiye'nin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Bu sorumluluğun üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Gençlerimizin de çok çalışıp ileride kendilerine verilecek görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerine inanıyoruz."

Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet olduğuna dikkat çeken Kaymak, "Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum." görüşünü paylaştı.

Milletvekili Fuat Köktaş

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ise, mesajında, bir milletin kendi kaderini eline almak için ilk adımı attığı ve hatırasını gençliğine armağan ettiği özel bir günün 99. yıldönümünün kutlandığına işaret etti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yok olmanın eşiğine gelmiş bir ülkeyi yeniden ayağa kaldırmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk adımını attığını ve sadece bu topraklar üzerinde değil, dünya tarihinde de yeni bir dönemi başlattığını vurgulayan Köktaş, şunları kaydetti:

"Bu anlamda Samsun, sadece milli mücadele değil, demokrasi tarihinde de çok müstesna bir yere sahiptir. Aynı zamanda bağımsızlığın ve demokrasinin bir sembolü olmuştur.


İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı ilan edilmesi, Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençlerimize duyduğumuz güvenin bir göstergesidir. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz."

Öz güveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller yetiştirmek için hükümetleri döneminde yoğun gayret gösterdiklerini anlatan Köktaş, "Gençlerimizin önünü açmak, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamak için bugüne kadar her alanda büyük reformları hayata geçirdik. İnanıyoruz ki Türkiye'nin istikbali, milletimizin umudu ve göz bebeği olan gençlerimiz, tarihimizden aldıkları ilhamla, medeniyet yürüyüşümüzü bundan sonra da çok daha ileri mesafelere taşıyacaklardır." ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de, 19 Mayıs'ın tarihin dönüm noktalarından biri olduğunu kaydetti.

19 Mayıs'ın Türk milletinin esaret zincirini kırmak adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde attığı büyük adımın adı olduğunu aktaran Şahin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"19 Mayıs, milletimizin tüm onur ve asaletiyle Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde varoluş ve yükselişin başlangıcıdır. 19 Mayıs, Samsun ufkundan kara günlerin üstüne doğan ilk ışıktır, aydınlıktır. Atatürk, Türk gençliğine olan güvenini kurduğu cumhuriyeti gençlere emanet ederek göstermiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlattığı ve kurtuluşun ilk adımlarını attığı şehir olma gurur ve sorumluluğuyla ülkemizin kalkınma hamlelerinde öncü bir kent olma görev ve heyecanını yaşamakta ve bu yolda yoğun bir gayretle çalışmaktayız." Fuat Köktaş,Samsun,Mustafa Kemal Atatürk,19 Mayıs
Kaynak: AA