18 Mayıs 2018, 17:47

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na Doğru

19 Mayıs Atatürk

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Çınar, mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla taçlanan istiklal mücadelesinin 99. yılını idrak etmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Bugün Ortadoğu'da yaşananların 1919'dan önce yurtta yaşandığını hatırlatan Çınar, "Kan, gözyaşı, işgaller yurdumuzun dört bir yanını sarmıştı. Millet fakirliğe, cahilliğe itilmiş, fırsat kollayan düşmanlar tarafından vatan topraklarımıza göz dikilmişti. İşte vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı Türk milleti 19 Mayıs'ta, emsaline az rastlanır destansı bir cesaretle yeniden bir olmuş, yeniden topyekun mücadele etme inancını kazanmıştır. Bu uğurda aziz Türk milleti kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, canını ve canından çok sevdiklerini feda ederek bu destansı mücadeleye girmeyi kutsi bir vazife addetmiş, vatanını seven elinde avucunda, köyünde bucağında işe yarar ne varsa Mehmetçiğe vermiştir." ifadelerini kullandı.

Büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakarlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet edildiğini aktaran Çınar, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti, Türk gençliğinin üstün gayret ve çalışmaları sayesinde 2023, 2053 ve 2071 yılları için konulan hedeflere emin adımlarla ilerleyecek ve güçlü bir ülke olarak dünyada saygın ve kalıcı yerini alacaktır.
Dünyamız her gün hızla değişirken, ülkemiz hızla güçlenirken, gençlerimizi geleceğe donanımlı ve eğitimli hazırlamak, onlara en iyi imkanları sunmak bizim en öncelikli görevlerimizdendir. Ülkemiz kalkınıyor, büyüyor. Bu milli bilinç ve irade bu millette olduğu sürece ülkemiz şüphesiz daha da güçlenecek ve zorlukların üstesinden hızla gelecektir. Ancak gelecek nesiller mutlu olacak mı? İşte mutluluğun anahtarı hiş şüphesiz sanattadır, spordadır, milli manevi değerlerimizdedir." Türkiye,Ali Çınar,19 Mayıs,Mustafa Kemal Atatürk
Kaynak: AA