Haber, Son Dakika, Haberler

"19. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları"

Elazığ'da düzenlenen "19.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları" etkinliği "Mehmet Akif Ersoy ve Elazığlı Şehitlerimiz" konulu serginin açılışıyla başladı.

22.09.2011 19:20 | Son Güncelleme: 22.09.2011 19:20
Elazığ'da düzenlenen "19. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları" etkinliği "Mehmet Akif Ersoy ve Elazığlı Şehitlerimiz" konulu serginin açılışıyla başladı.

Eski Hükümet Konağı'nda gerçekleştirilen serginin açılışı Elazığ Valisi Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, şehit aileleri ve gaziler tarafından yapıldı. Vali Erol ve katılımcılar, Mehmet Akif Ersoy'u anlatan eski gazete kupürleri, fotoğrafları ile Elazığlı şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu bölümleri gezdi.

Sergiyi inceledikten sonra gazetecilere açıklamada bulunan Vali Erol, şiir akşamlarının bu yıl 19'uncusunun düzenlendiğini hatırlatarak, yapılacak etkinliklerin bu açılışla başladığını ve serginin içeriğiyle şiir akşamlarının bu yılki konseptinin ilk adımda gözler önüne serildiğini söyledi. Şiir akşamlarının bu yıl büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un hatırasına ve "Şehadet" konu başlığı altında işleneceğini kaydeden Erol, şunları söyledi:

"Konu Mehmet Akif ve konu başlığı da şehadet olunca böyle bir serginin yapılması ve böyle bir sergi vesilesiyle Elazığlı şehitlerin hatırlarının da yad edilmesi, onları tekrar Elazığ'ın ve böyle bir etkinlikle tüm ülkenin ilgisine, gündemine bir şekilde aktarılması bir vazifeydi. O vazifeyi bu sergiyle yerine getirmiş olduğumuzu düşünüyoruz. Elazığ bu toprakların vatan olması adına memleketin her bir tarafını adeta şehitleriyle kuşatmış durumda."

Serginin, toprakların vatan olması adına kanlarını, canlarını gözlerini kırpmadan feda eden yiğitlerin, aslanların, şehitlerin sergisi olduğunu anlatan Erol, Elazığlılardan sergiyi kaçırmamalarını, gelip görmelerini ve onlara olan minnet ve şükran duygularını bir kez daha bu resimlerden de olsa ifade etmelerini istedi.

Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu da şiir akşamları kutlamalarında ilk etkinliğin sergi ile başladığını belirterek, "Bu güzel topraklar için şehit olan bu güzel insanlara Allah'tan rahmet diliyoruz. Gerçekten gezdiğimiz zaman çok hislendik. Bütün Elazığlı hemşehrilerimizin bu mekanı gezmelerini istiyorum" dedi.

Selmanoğlu, şiir akşamlarının Elazığ'ı, özellikle kültür hayatında gerek Türkiye'de gerekse dünyaya tanıtan güzel bir etkinlik olduğunu söyledi.

-SERGİDE, ŞEHİT OĞLUNUN FOTOĞRAFINI GÖRÜNCE DUYGULANDI-

Öte yandan sergiyi gezenler arasında bulunan Ahmet Harmanşah, 1992 yılında Bitlis'in Mutki ilçesinde terör örgütü PKK üyeleriyle yaşanan çatışmada şehit olan oğlu komando er Murat Harmanşah'ın fotoğrafını görünce duygulu anlar yaşadı.

Elazığ'da bu yıl 19'uncusu düzenlenen Hazar Şiir Akşamları kapsamında il merkezi ve ilçelerde Mehmet Akif Ersoy konulu konferanslar, paneller, belgesel ve sinevizyon gösterimi yapılacak.

Etkinlik, 24 Eylül'de Türkiye ve Türk dünyasından çeşitli ülkelerden şairlerin katılacağı şiir dinletisiyle sona erecek.

- ELAZIĞ

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel
Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Yerel ››'19. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları' - Haberler