+1T Gazete Tasarım Günleri

Tasarımın geleceği +1T Gazete Tasarım Günleri'nde masaya yatırılıyor.

22.05.2012 13:41+1T Gazete Tasarım Günleri
Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan +1T Gazete Tasarım Günleri'nde geri sayım başladı. Zaman Gazetesi'nin İstanbul'daki merkez binasında 19-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan seminere Mark Porter, Anita Kunz, Jeff Goertzen gibi alanında dünyaca ünlü isimler katılacak.

Zaman Gazetesi'nin dünyaca ünlü isimleri bir araya getirdiği, tasarım ekolü haline gelen +1T Gazete Tasarım Günleri 19 Haziran'da başlıyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen ve 26 Haziran tarihine kadar sürecek olan +1 T Gazete Tasarım Günleri Zaman Gazetesi'nin merkez binasında gerçekleşecek. Seminerde, tasarımın geleceği masaya yatırılacak. Turkiye ve yurt dışından gelecek konuşmacılar arasında yer alan Yayın Yönetmenleri, Kreatif Direktör, Grafik editörü, illüstratör, karikatürist, fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, görsel yönetmenler gazete tasarımının inceliklerini öğrencilerle paylaşacak. Seminerde derslerin yanı sıra, atölye çalışmaları, söyleşiler, portfolyo değerlendirme ve belgeseller de yer alacak. Oluşturulan interaktif seminer ortamında geleceğin gazete tasarımcıları sorularını ilgililere rahatlıkla yöneltebilecek.

Mark Porter iPad Gazeteciliği'ni anlatacak

Bu yıl önce çıkan konular arasında gazeteler ve gazete tasarımı için can simidi gözüyle bakılan iPad gazeteciliği başı çekiyor. The Guardian Gazetesi için tasarladığı web sitesi ve iPad çözümlemesiyle dikkatleri çeken Kreatif Direktör Mark Porter basılı gazetenin yanı sıra iPad gibi tablet ürünler için gazete tasarımının inceliklerini dinleyicilerle paylaşacak.

Ünlü İllüstratör Anita Kunz Türkiye'de ilk kez öğrencilere eğitim verecek

İllüstrasyonlarıyla Time, Newsweek, New Yorker, Rolling Stone, New York Times gibi dünyaca ünlü yayınların kapaklarını ve sayfalarını resimleyen Kanadalı sanatçı Anita Kunz Türkiye'de ilk kez öğrencilere eğitim verecek. The New York Times, GQ, Sony Music, Random House Publishing ve daha birçok gazete ve dergide çalışmaları yayınlanan ödüllü İllüstratör Kunz tecrübelerini öğrencilerle paylaşacak.

Jeff Goertzen infografik alanında eğitim verecek

Dünya genelinde gelişimini tamamlayıp belli bir noktaya gelen ancak Türkiye'de hak ettiği önemi kazanamayan infografik konusunu anlatmak için bu alanın en önde gelen isimleriden USA Today Gazetesi eski grafik editörü Jeff Goertzen konuyu hem teorik ders anlatımıyla açıklayacak hem de atölye çalışmasıyla pratiğe dökecek. Fotoğraf dünyasının ustaları Eric Bouvet, Gael Turine ve Samuel Bollendorff haber fotoğrafçılığının yanı sıra multimedya konusuna dair detayları dinleyicilere aktaracak.

Yurt dışından gazetecilerin yanı sıra Türkiye'nin önde gelen sektör temsilcileri de bilgi ve birikimlerini gazete tasarımına ilgi duyan gençlerle paylaşacak. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, Gazeteci Cüneyt Özdemir, Karikatürist Salih Memecan, Grafik Tasarımcı Bülent Erkmen, MSGSÜ Grafik Bölüm Başkanı Prof. Ayşegül İzer, Yazar M. Nedim Hazar, Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, Öğretim Görevlisi Savaş Çevik, Zaman Gazetesi Tasarım koordinatörü Selim Şimşiroğlu, Hürriyet Gazetesi Görsel Danışmanı Reha Erdoğan, Sabah Gazetesi Görsel Yönetmeni Ömer Bahar, Radikal Gazetesi Görsel Yönetmeni Sertaç Bala, Zaman Gazetesi Fotoğraf Editörü Selahattin Sevi, Medya ve Yayıncılık Uzmanı Barış Özcan seminerde eğitim verecek isimler arasında.

Gazete tasarımına ilgi duyan her kes seminere 8 Haziran tarihine kadar başvurabilecek. www.arti1t.com adresindeki formu dolduran katılımcı adayları yapılacak eleme soncunda etkinliğe davet edilecek.

New York Times, İstanbul, Türkiye, Eğitim, Güncel

Kaynak: Bültenler

20.10.2019 11:21:44