20. Aydın Doğan Ödülü, AFAD'a verildi

'Aydın Doğan Ödülü'ne, Vakfın 20. yılında Yönetim Kurulu'nun oybirliğiyle T.C. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD layık görüldü.

20. Aydın Doğan Ödülü, AFAD'a verildi
05.05.2016 11:21 | Son Güncelleme: 05.05.2016 11:24

Ulusal ve uluslararası platformda övgü kazanan kişi ve kurumların gösterdikleri başarılar ile kültür, sanat, edebiyat, bilim alanında verilen eserleri, yaratıcılarının kişiliğinde ödüllendiren Aydın Doğan Ödülü, bu yıl, ülkemizdeki önemli bir soruna dikkat çekmek ve bu alanda yapılan çalışmaları ödüllendirmek amacıyla, geleneksel kategorilerin dışına çıkılarak, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kurumuna verildi.

AFAD'a ödülü, 4 Mayıs günü İstanbul Hilton Oteli'nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Hanzade Doğan Boyner; "Aydın Doğan Vakfı olarak 20. kuruluş yılımızda Aydın Doğan Ödülü'nü, insani değerleri yücelten bir kurumumuza vermek istedik ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nı seçtik. Maalesef ki bu seçimin arka planında büyük bir insanlık dramı yatıyor. Suriye'de yıllardır süren iç savaş bu ülke nüfusunun neredeyse yarısını evinden barkından etti. Türkiye, bu dram karşısında adeta cesur bir yürek olarak 3 milyona yakın Suriyeli mülteciye kapılarını açtı, ciddi hiçbir dış katkı almadan kendi imkanlarıyla onlara barınacak bir yuva, sıcak bir aş sağladı. Şu an bu mültecilerden 270 bini AFAD'ın 10 ilimizde kurduğu ve yönettiği barınma merkezlerinde hayatını sürdürüyor. İşte böyle bir ortamda AFAD organizasyonel başarısı, etkin ve insani hizmet becerisiyle bütün dikkatleri üzerine çekti. Bizim amaçlarımızdan biri AFAD'ın bu başarısını hem ülkemizin hem uluslararası kamuoyunun dikkatine sunmak. 2016 Aydın Doğan Ödülü'nün sahibi AFAD'ı, değerli Başkanı Dr. Fuat Oktay'ı ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Ödülü AFAD adına teslim alan AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay yaptığı konuşmada; AFAD'ın 5 yıl önce kurulmasına rağmen hem ulusal hem uluslararası olmak üzere çok ciddi tecrübeleri olduğunu belirterek, kurumun proje ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Konuşmasına, "Türkiye olarak, 5 yılda bile dünyanın en iyi kurumlarını oluşturabilecek ve en büyük krizlerin olduğu ortamda, en rahat şekilde bunları aşabilecek imkanlarımız var; herhangi bir afeti yaşadığımızda tek yürek olabilen bir ülkeyiz." diyerek devam eden Oktay, "Aydın Doğan Vakfı'nın 20. kuruluş yıldönümünde, bu ödülün ilk defa bir kuruma verilmiş olmasından dolayı jüri üyeleri başta olmak üzere tüm karar vericilere teşekkürlerimi iletiyor ve 20. yılınızı kutluyorum." dedi.

Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Aydın Doğan Vakfı'nın Yönetim Kurulu, Aydın Doğan Ödülü'nün ülkemizin, rejimin zulmünden ve ülkesinde 5 yıldır devam eden iç savaştan kaçan milyonlarca Suriyeliye kucak açarak sergilediği insani tavrın, önemli bir dış yardım ve katkı almadan hayata geçirilmesinde büyük bir rol oynamış, kısa sürede etkileyici bir organizasyonel kabiliyet ortaya koyarak hizmetler vermiş ve dünyaca örnek gösterilen bir başarı öyküsü sergilemiş olan AFAD'a verilmesini oy birliğiyle kararlaştırdı. Yönetim Kurulu, ayrıca bu ödülün AFAD'ın çalışmalarının toplum ve dış dünya tarafından daha iyi bilinmesi ve anlaşılmasına da katkı sağlayacağına dair inancını da dile getirdi.

Ödül töreninde, müziğin birleştirici gücünün evrensel bir barış elçisi olduğuna inanan üç genç müzisyen tarafından kurulan Trio Pax (Barış Triosu) müzik grubu da zengin repertuarı ile dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDIN DOĞAN ÖDÜLÜ

1) 1997 Aydın Doğan Ödülü: Roman Adalet Ağaoğlu

2) 1998 Aydın Doğan Ödülü: Soysal ve Beşeri Bilimler Prof. Dr. Doğan Kuban ve Prof. Dr. Emre Kongar

3) 1999 Aydın Doğan Ödülü: Görsel Sanatlar Ara Güler

4) 2000 Aydın Doğan Ödülü: Şiir Melih Cevdet Anday

5) 2001 Aydın Doğan Ödülü: Tarih Prof. Dr. İlber Ortaylı

6) 2002 Aydın Doğan Ödülü: Klasik Batı Müziği Ankara Devlet Konservatuarı

7) 2003 Aydın Doğan Ödülü: Arkeoloji Ord. Prof. Dr. Sedat Alp ve Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu

Hizmet Ödülü: Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsü ve Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araşt. Enstitüsü

8) 2004 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği Yücel Paşmakçı

Hizmet Ödülü: İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ile Folklor Kurumu

9) 2005 Aydın Doğan Ödülü: Kent Mimarisi, Kent Dokusu

İzmir Konak Meydanı Düzenlemesi ve Kastamonu Tarihi Kent Dokusu İyileştirme Projeleri

10) 2006 Aydın Doğan Ödülü: Resim Adnan Varınca

11) 2007 Aydın Doğan Ödülü: Moda Tasarımı Özlem Süer ve Ümit Ünal

12) 2008 Aydın Doğan Ödülü: Heykel Seyhun Topuz

13) 2009 Aydın Doğan Ödülü: Tiyatro Genco Erkal

14) 2010 Aydın Doğan Ödülü: Sinema Nuri Bilge Ceylan

15) 2011 Aydın Doğan Ödülü: Türk Halk Müziği Mehmet Özbek

Hizmet Ödülü: Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı

16) 2012 Aydın Doğan Ödülü: Öykü Selim İleri

17) 2013 Aydın Doğan Ödülü: Türk Müziği Prof. Dr. Nevzad Atlığ

Türk Musikisi Vakfı

18) 2014 Aydın Doğan Ödülü: Fotoğraf Ozan Sağdıç

Hizmet Ödülü: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü

19) 2015 Aydın Doğan Ödülü: Roman Orhan Pamuk

Kaynak: Bültenler

Haberler››kultur-sanat››20. Aydın Doğan Ödülü, AFAD'a verildi - Haberler