23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Kozan'da, Kaymakamlık ve çeşitli kurumların makamlarına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında temsili olarak ilköğretim okulu öğrencileri oturdu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
22.04.2014 14:16 | Son Güncelleme: 22.04.2014 14:16

Kozan'da, Kaymakamlık ve çeşitli kurumların makamlarına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında temsili olarak ilköğretim okulu öğrencileri oturdu.

Kaymakam Avni Oral, makamını Ağlıboğaz İlkokulu öğrencilerine, Garnizon Komutanı Personel Yarbay Bülent Siper Meraşal Fevzi Çakmak İlkokulu öğrencilerine, Belediye Başkanı Musa Öztürk TOKİ Şehit Suat Ocak İlkokulu öğrencilerine, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun Şehit Kubilay İlkokulu öğrencilerine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Kavak ise makamını Halit Dağlı İlkokulu öğrencilerine bıraktı.

Her okuldan 3 öğrenci, birer idareci ve öğretmenin katıldığı ziyaretlerde, Kaymakam Oral ve diğer kurum amirleri koltuklarına öğrencileri oturtarak, istek ve talimatlarını dinledi.

Kaymakamlık makamına sırayla oturan 3 öğrenci, ilçede eğitim seviyesinin yükseltilmesi için çalışma yapılması, okullarındaki oyun alanlarının genişletilmesini istediler.

Kaymakam Oral, Türkiye'nin bir vatan toprağı haline gelmesini sağlayan büyük mücadeleyi gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşuyla özdeşleşerek kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın önemine değinerek, başta Mustafa Kemal Atatürk ve emeği geçenleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Kaymakam Oral, daha sonra çocuklara çeşitli hediyeler vererek, okullarına makam aracı ile gönderdi.

Belediye Başkanı Musa Öztürk ise koltuğunu 3. Sınıf öğrencisi İrem Sara Koca'ya bıraktı. Koca'nın ilk icraatı okulunun bahçesine kamelya yapılması talimatı oldu. Başkan yardımcısı Mustafa Duru'yu telefonla arayan Koca, gereğinin yapılmasını  istedi.

 Başkan Öztürk'ü ziyaret eden öğrenciler daha sonra süpriz yaparak kemanla müzik dinletisi sundular.

Belediye Başkanı Öztürk de Türkiye'de demokrasinin başlangıcının 23 Nisan 1920 olduğunu ifade ederek, şunları söyledi :

"Gazi Mustafa Kemal'in Ankara'ya gelmesi, Meclisi açması, aslında Kurtuluş Savaşının ilk kıvılcımlarını başlatma harekatıdır. Dolayısıyla bu harekatın başlangıç günü olan 23 Nisan'ı Paşamız çocuklara armağan etmiştir. Çocuklar ise bir türlü ulaşılamayan kuyruklu yıldızlara benzeyen idealler gibidir. Hepsi birer Mustafa Kemal ve o devrin kahramanı olmak ister. Onlara bu idealle büyümelerini tavsiye ediyor, hepsinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum." - Adana

Kaynak: AA