24. Akbank Caz Festivali

Zengin konser programı, atölye çalışmaları, paneller ve "Kampüste Caz" konserlerinin yer aldığı festival, 23 Ekim 2 Kasım arasında düzenlenecek.

24. Akbank Caz Festivali
14.10.2014 13:59 | Son Güncelleme: 14.10.2014 13:59

Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden olan, zengin konser programı, atölye çalışmaları, paneller ve "Kampüste Caz" konserlerinin yer aldığı "24. Akbank Caz Festivali", 23 Ekim-2 Kasım arasında düzenlenecek. 

Akbank Sanat'tan yapılan açıklamaya göre, festival kapsamında 23 Ekim'de The Seed'de, dünyanın yaşayan en önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater'in kızı olan ve etkileyici ses renginin yanı sıra sahne performanslarıyla da izleyenlerin beğenisini kazanan China Moses, piyanist Raphael Lemonnier ile kaydettikleri "Crazy Blues"dan besteler seslendirecek. 

En önemli trompetçilerinden Ambrose Akinmusire, 23 Ekim'de festivalin "Yeni Kıtadan Caz ve Ötesi" bölümünde Babylon'da caz tutkunlarıyla buluşacak. Aynı gün Akbank Sanat'ta Polonya cazının "Tomasz Stanko sonrası yetiştirdiği en önemli caz müzisyeni" kabul edilen piyanist ve film müziği bestecisi Leszek Mozdzer, dinleyici karşısına çıkacak. 

"Cazın Ustaları" bölümünde, önemli kontrbas sanatçısı Grammy ödüllü Christian McBride, Cemil Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda 24 Ekim'de caz tutkunlarıyla bir araya gelecek. Aynı gün, İtalyan cazının müzik dünyasına en önemli katkılarından olan Mario Biondi, geçen yıl yayınlanan "Sun" isimli son albümünün dünya turnesi kapsamında, Babylon sahnesinde olacak. 24 Ekim'de Hollanda'nın en ünlü caz DJ'i olarak tanınan Maestro, Babylon'da sahne alacak. Gitar tonu ve tekniğiyle özgün tarzını oluşturan, Sarp Maden de solo projesiyle 24 Ekim'de Akbank Sanat'ta konser verecek. 

Festival kapsamında, 25 Ekim'de CRR Konser Salonu'nda, rocktan caza farklı türleri bir araya getiren trompetçi İbrahim Maalouf, hayranlarıyla buluşacak. Tasavvuf müziğinin ana enstrümanı olan neyi caz enstrümanları arasına sokan neyzen Kudsi Ergüner de "Alman cazının kuyruklu yıldızı" olarak tanımlanan piyanist Michael Wollny ve perküsyon ustası Hamdi Akatay ile CRR Konser Salonu'nda sahne alacak. Genç cazcı Engin Recepoğulları ise 25 Ekim'de triosu ile Akbank Sanat sahnesinde olacak. 

Festivalin 4. günü olan 26 Ekim'de, henüz 24 yaşında olmasına rağmen dünyanın önemli sahnelerinde konserler veren Amsterdam doğumlu piyanist, vokal, besteci, söz yazarı ve aranjör Karsu, Caddebostan Kültür Merkezi'nde caz tutkunlarıyla buluşacak. Karsu, beğenilen ilk albümü "Confession"dan eserler seslendirecek. Polonyalı müzisyenler arasında önemli bir yere sahip olan caz piyanisti, besteci ve yapımcı Marcin Masecki de aynı gün Akbank Sanat'ta konser verecek. - İstanbul

Kaynak: AA