"4. Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması" sergisi açıldı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması'na her geçen yıl fotoğrafçıların aha çok rağbet ettiğini belirterek, "Burada bir kültürü yaşatıyoruz bu bir renkilik ve zenginlik. Buradaki eserler umarım kamuoyunda daha yaygın bir şekilde görülür.

23.01.2020 22:03 | Son Güncelleme: 23.01.2020 22:06
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması'na her geçen yıl fotoğrafçıların aha çok rağbet ettiğini belirterek, "Burada bir kültürü yaşatıyoruz bu bir renkilik ve zenginlik. Buradaki eserler umarım kamuoyunda daha yaygın bir şekilde görülür. Gayemiz bundan sonra 'nun dışındaki galerilerde de da bu sergiyi devam ettirmek ve İstanbulluların beğenisine sunmak." dedi.
Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun düzenlediği 4. Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması'nda dereceye giren eserlerin yer aldığı sergi, Bilal Erdoğan'ın katılımıyla Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu'nda açıldı.
Açılışta konuşan Erdoğan, dünyada geleneksel sporların gelenekselleşmesi ve yaygınlaşmasını amaçladıklarını dile getirerek, Bu amaçla İstanbul'da Etnospor Kültür Festivalini düzenlediklerini söyledi.
Erdoğan, bu etkinlikte daha çok yerel etnik sporların tanıtımını yaptıklarını dile getirerek, "Türkiye geleneksel sporların güçlü olduğu bir ülke olmasına rağmen tanıtımı anlamında bazı sıkıntılar söz konusu. Mesela yağlı güreşlere çok ilgi olmasına rağmen bu müsabakaları medyada çok göremeyiz. Biz bu asimetriyi gidermek içn de çalışan bir konfederasyonuz. Türkiye'de geleneksel sporların zaten mashar olduğu ilginin, kamuoyunca daha iyi bilinmesi için çalışıyoruz. Festivalimize komşu ülkelerin yanı sıra uzak ülkelerden de katılım oluyor. En son Arjantin ve Japonya'dan da misafirler davet ettik. İstanbulluları bu etnik sporlarla tanıştırmış oluyoruz." diye konuştu.
Dünyanın bir çok yerinde etnik sporları merkeze koyan festivallerin olmasını istediklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:
"Biz konfederasyon olarak bu amacı güderken toplumların kendi kültürüne sahip çıkmasının, dünyanın bu renkli görüntüsünün korunmasına hizmet edeceğine düşünüyoruz. Bu gün buradaki fotoğraf sergisi, festivalin zengin görselliğini gözler önüne seriyor. Sergide, 600 üzerinde fotoğraf sanatçısı var, 5 ayrı dalda ödül verildi. Her geçen yıl fotoğrafçıların festivale daha çok rağbet ettiğini görüyoruz. Burada bir kültürü yaşatıyoruz bu bir renkilik ve zenginlik. Buradaki eserler umarım kamuoyunda daha yaygın bir şekilde görülür. Gayemiz bundan sonra Beyoğlu'nun dışındaki galerilerde de bu sergiyi devam ettirmek ve İstanbulluların beğenisine sunmak."
Daha sonra Bilal Erdoğan sergide birincilik alan fotoğraf sanatçısına ödülünü takdim etti.
Bu arada Erdoğan sergide yer alan fotoğrafları tek tek inceleyerek, hikayeleri hakkında da bilgi aldı.
Serginin açılışına başta Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Sergi, 10 Şubat Pazartesi gününe kadar Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu'nda ziyarete açık olacak.

Bilal Erdoğan, Beyoğlu, Güncel

Kaynak: AA


23.02.2020 15:03:30