40%?ı İhtiyaçları Kadar Enerji ve Protein Almıyor ve Günde 1 Öğün Atlıyorlar.

Açılış törenine; Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Zafer Yıldırım, Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı...

01.10.2013 15:42 | Son Güncelleme: 01.10.2013 15:4240%?ı İhtiyaçları Kadar Enerji ve Protein Almıyor ve Günde 1 Öğün Atlıyorlar.
Açılış törenine; Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Zafer Yıldırım, Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Engin Bilgili, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, yaşlılar, sağlık ve sanat severler katıldı. Fotoğraf sergisi 11 Ekim'e kadar İzmir'de açık kalacak.

Sağlıklı yaşlanmayı kişilerin genç ve yaşlı fotoğraflarını karşılaştırarak anlatmaya çalışan serginin açılışında konuşan Ege Geriatri Derneği Başkanı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Fehmi Akçiçek, ister tıbbi kökenli, ister sosyal kökenli olsun malnutrisyonun nedenlerinin çoğunluğunun yaşlılıkta sıklıkla gelişen sorunlar olduğunu belirtti. Prof.Dr.Akçiçek, yaşlıların %37-40'ının günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde beslenmemekte veya beslenememekte olduğunu, 3 yaşlıdan 2'sinin günlük beslenmesinde 1 öğün atladığını belirtti. Dr. Akçiçek:

'Her yaş grubunda görülebilen malnütrisyon özellikle yaşlı ve çocuklarda büyük tehlike oluştururken, aynı zamanda insanların yaşam kalitesini ve hayatta kalma oranlarını da tehdit ediyor. Malnütrisyon, hastaların enfeksiyon kapma risklerini arttırırken, hastalıkların daha geç tedavi edilmesine sebep oluyor ve ülkelerin sağlık harcamalarının artmasında önemli rol oynuyor.'

En önemli noktanın toplumda ve huzurevlerinde yaşayan yaşlılarda beslenme durumunun periyodik olarak değerlendirilmesi ve beslenme konusunda doğru eğitimin verilmesi olduğunu belirten Akçiçek:

Yaşlılarda malnütrisyonun erken dönemde saptanıp, tedavi edilmeli

'Abbott Nütrisyon'un bu konuyu analiz ederek hazırlattığı "Nasıl Geçti Habersiz" projesindeki fotoğraflara baktığımızda bunu anlamamız çok kolay. Bir çok yaşlının henüz malnütrisyon tedavisi almadığını ve yetersiz beslendiğini görebiliyoruz.Hastalıkların zamanında teşhis edilememesi ve müdahalenin gecikmesi toplumumuzun yaşam kalitesini düşürmektedir. Ayrıca hastalarımızın bakıma muhtaç hale gelmesinin yakınlarının sosyal ve ekonomik koşullarını da zorlaştırdığını, ülke ekonomisine de direkt ya da dolaylı yönlerden olumsuz etkileri olduğunu görüyoruz. Bu nedenle hekimlerin hastaneye başvuran kişilerde beslenme durumunu değerlendirmesi, sonuca istinaden gerek diyette yapılacak değişiklikler gerekse destekleyici hazır beslenme ürünlerinin kullanılmasıyla bu soruna çare bulunabilir.' Malnütrisyonun hastalıkla ilişkili sorunları ve ölüm oranlarını artırdığını, hastanede kalış süresini 2 katına kadar uzattığını ve ciddi ekonomik kayıplara neden olduğunu aktaran Prof. Dr. Fehmi Akçiçek:

'Hastaneye yatış anında beslenme durumunun değerlendirilmesi çok önemli, ancak bu şekilde beslenme bozukluğunda olan hastalar belirlenebilir ve doğru tedavi ile kötü sonuçlar engellenebilir' dedi. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malnütrisyona önem verdiğine deyinen Dr. Akçiçek, özellikle Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda daha net önlemler almasının hem toplum sağlığına hem de devletin sağlık için harcadığı bütçeye çok ciddi katkılar sağlayacağını vurguladı. Ülkemizde Malnütrisyon Farkındalığı Düşük

Türkiye'de faaliyet gösteren global sağlık sektörü şirketi Abbott'un Türkiye Beslenme Divizyonu Genel Müdürü Elba Rivera, dünyanın lider beslenme ürünleri şirketlerinden olan Abbott Nütrisyon'un her yaştan tüm insanların büyümesini, gelişmesini, sağlıklı ve mutlu yaşamasını desteklemek amacıyla yenilikçi ve kaliteli beslenme ürünleri geliştirerek sağlık sektörünün hizmetine sunduğunu belirtti. Elba Rivera:

'Abbott global bir firma olarak malnütrisyona dur demeyi ve engellemeyi kendine görev edinmiştir. Bu yüzden hekimlerin ve hastalarının ihtiyaçları doğrultusunda yeni tedavi yöntemlerini hayata geçirirken aynı zamanda toplumda malnütrisyon farkındalığını artıracak projelere destek veriyoruz. Amacımız beslenmenin insan sağlığındaki önemini vurgulamak ve hastalıkların tedavisindeki önemini anlatmaktır.'

(Tür: Yurt)

Politika, Güncel

Kaynak: DHA

28.01.2020 15:29:49