19.09.2011 17:20

6. Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali

6. Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali

6.Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında bu yıl yapılan "4.Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması" fotoğraf sanatçılarından yoğun ilgi gördü.

6. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında bu yıl yapılan "4. Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması" fotoğraf sanatçılarından yoğun ilgi gördü.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde ve çok sayıda kurum ve kuruluşun destekleri ile bu yıl 6'ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen "4. Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması"na bu yıl Türkiye ve Gaziantep'ten toplam 151 fotoğraf sanatçısı katıldı.

Türkiye genelinden çok sayıda fotoğraf kulübü üyesi ile bağımsız fotoğraf sanatçısının katıldığı Gaziantep tarihi, mimarisi ve festival fotoğrafçılığı adı altında 2 bölümden oluşan, Gaziantep'i her yönüyle belgelemeyi, insan, doğa, zanaat, sanayi, eski evler, tarihî bölgeler, kültürel değerlerinin tanıtımı ve fotoğraf sanatının geliştirilmesinin amaçlandığı yarışma bu yıl birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Üç gün süren maraton sonunda yarışmacılar dereceye girebilmek için Gaziantep'te çektikleri ilginç fotoğrafları sergilediler.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) ve Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği (GAFSAD) tarafından gerçekleştirilen yarışmanın sunum bölümüne Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey katıldı.

Başkan Güzelbey, Çetin Emeç Salonu'nda yaptığı konuşmada, her yıl gerçekleştirilen Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kültürel etkinliklerle birlikte Gaziantep'in tanıtımına ve tanıtılmasına yönelik birçok etkinlik gerçekleştirildiğini ifade etti.

Güzelbey, Fotomaraton Görüntü Avcılığı yarışması ile Gaziantep'i her yönüyle belgelemeyi, insan, doğa, zanaat, sanayi, eski evler, tarihî bölgeler, kültürel değerlerinin tanıtımı ve fotoğraf sanatının geliştirilmesini amaçladıklarını ve tüm katılımcılara teşekkür ettiğini kaydetti.

4. Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışmasına gönüllü olarak katıldıklarını belirten Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı ve Fotomaraton Düzenleme Kurulu Başkanı Alaaddin Erman ise "Amacımız Gaziantep'in kültür ve mimarisini fotoğraflarla canlandırmak ve Gaziantep'i bir şekilde fotoğraflarla kitaplaştırmak. Birbirinden ilginç birçok Gaziantep fotoğrafı belgeledik. Kültür ve sanat alanındaki projelerde bizlere daima destek olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e üyelerimiz ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum" dedi.

Daha sonra Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı ve Fotomaraton Düzenleme Kurulu Başkanı Alaaddin Erman, Başkan Güzelbey'e Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rum Kale'den çekilen bir fotoğraf tablosu hediye etti.

-"4. FOTO MARATON BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ KocaeliLİ SANATÇI KAZANDI"-

Bu yıl 6'ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen "4. Fotomaraton Görüntü Avcılığı Yarışması"nın birincisi yarışmaya Kocaeli'den katılan Fotoğraf Sanatçısı Erden Şahin oldu.

Yarışmada ikinciliği Gaziantep'ten Mete Kışlal, üçüncülüğü ise Kocaeli'den Ali Haydar Ceylan elde ettiler.

Yarışmada, Ufuk Göksel ile Gökhan Dağdeviren www.fotograflar.net web ödülü, A.Hikmet Avcı GAFSAD Özel Ödülü, Nevcihan Güroğlu Festival Özel Ödülü, Gül Hazal Erman Festival Özel Ödülü, Nevcihan Güroğlu Mansiyon, Yakup Yener Mansiyon almaya hak kazandılar.

- GAZİANTEP
Kaynak: AA
Yerel