Haber, Son Dakika, Haberler

9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu" Başladı

15 Temmuz şehit ve gazilerine ithaf edilen 9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla başladı.

12.11.2016 00:58 | Son Güncelleme: 12.11.2016 00:58
9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu
15 Temmuz şehit ve gazilerine ithaf edilen 9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla başladı.

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlayan sempozyumun açılış töreninde konuşan Avcı, Türkiye'de 15, İstanbul 'da 22 yıldır yerel yönetimlerde sessiz bir inkılap yaşandığını dile getirerek, "Yerel yönetimler olağanüstü etkinliklere imza atıyor. Üsküdar da bu konuda başı çekiyor. Kendisine çok yakışan bir performans sergiliyor. Daha bir ay önce sahaflar festivalinin açılışını yaptık." dedi.

Bakan Avcı, Üsküdar Sempozyumu'nun 9'uncusunun gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Memnuniyetle birlikte, bir küçük itirazi kaygımızı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Programa baktığınız zaman hüzünlenmemeniz elde değil. Çünkü bu program size sempozyum boyunca neleri takip edeceğinizi anlatmaktan çok, adeta neleri kaçıracağınızı anlatmak için yazılmış bir program." diye konuştu.

Sempozyum programında çok güzel oturumlar ve bildirilerin peş peşe olduğunun altını çizen Avcı, şunları aktardı:

"Ama bir faninin nefesinin yetmeyeceği bir tempoyla programlanmış. İster istemez bunların, ancak ne kadar gayret edersek edelim, ancak belli bir miktarı bazılarından seçmek zorunda kalacaksınız, kalacağız. Tesellisi şu olabilir, 16 ciltlik külliyatın üzerine eklenecek yeni ciltlerle kaçırdıklarımızı da inşallah oradan takip etme imkanını bulacağız."

Bakan Nabi Avcı, başta Üsküdar Belediye Başkanı olmak üzere, katkıda bulunanlara teşekkür ederek, sempozyumun hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.

"Geleceğe, geçmişten uzanan köprüler inşa etmek istiyoruz"

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Üsküdar'ın tarihi, sanatı ve mimarisiyle zamana meydan okuduğunu belirterek, "Ne kadar kıymetli bir diyarın emanetçisiyiz ve nasıl bir mazinin devamcısıyız, bunu her daim sorguluyoruz. Çünkü biz Üsküdar'ımızın asırlardır barındırdığı değerlerin farkındayız. Mazisini emanet gibi koruyor, içinde yaşadığımız anı, güzele ve güzelliğe dair gayretlerimizle tezyin etme çabamızı ibadetten sayıyor ve gelecek zamanlara, geçmişten uzanan köprüler inşa etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini de hatırlatan Türkmen, şöyle devam etti:

"Zaferlerin diyarı Üsküdar'ımızda daha dün 15 Temmuz sürecinde 24 şehit verdik. 172 gazimizin yarasından sızan kana dokunduk. Şehitlerimizin ardından gözyaşı döken annelerin ıslak yanaklarındaki yaşı dindirmek için kendimizi mes'ul tuttuk. Malumunuz 15 Temmuz'da, hafızalarımız cinnetin eşiğinde, aklımız şaşkınlığın zirvesinde, kalbimiz ıstırap girdabında kıvrandı. Hepimizin ciğeri yandı. Üsküdar o gece (15 Temmuz) Boğaziçi Köprüsüyle, Çengelköyü'yle, Acıbadem'iyle, direnişin öyküsünün sembolü olan Kısıklı Meydanı ile bir belde, bir semt değil, koca bir vatan kesildi. O gece bütün Türkiye direndi ancak Üsküdar'ın direnişi bir başka ibadetti."

Türkmen, sempozyumu 15 Temmuz şehitleri ile gazilere ithaf ettiklerinin altını çizerek, Üsküdar Dergisinin son sayısının 15 Temmuz'a özel bir içerikle hazırlandığını kaydetti.

Üsküdar sempozyumları sonucunda 8 yılda on bin sayfayı aşan 16 ciltlik büyük bir külliyatın ortaya çıktığını vurgulayan Türkmen, şöyle devam etti:

"Yerel yönetim ölçeğinde benzerini pek göremediğimiz bir gelenek oluştu. Üsküdar sempozyumları, sempozyumlar arasında bir eşik, bir ölçek, bir örneklik oluşturdu. Bize çok önemli veriler sundu ve rehberlik yaptı. Aslında sadece Üsküdar'a değil tarih, edebiyat, kültür, iktisadi, siyasi ve sosyal hayatımıza dair önemli kaynaklar oluşturdu. Bu sempozyumun muhtevası hocalarımız tarafından büyük bir emekle hazırlandı."

Açılış töreninin ardından, "15 Temmuz ve Üsküdar" konulu ilk oturum gerçekleşti. Moderatörlüğünü Yrd. Dç. Dr. Coşkun Yılmaz'ın üstlendiği oturumda Başbakanlık Başdanışmanı Hüseyin Besli, Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Fatih Andı ve Prof. Dr. Mustafa Küçükaşçı konuşmacı olarak yer aldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın'ın da katıldığı etkinlikte yönetmen ve ses sanatçısı Özhan Eren, Yücel Arzen eşliğinde "15 Temmuz Çağrışımları" isimli mini bir konser verdi.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte ayrıca Üsküdar'ı anlatan bir film gösterimi yapıldı.

9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu, 13 Kasım'da sona erecek.

Kaynak: AA

Abone Ol:
Google'da Takip Et
Paylaş:
Facebook'ta Paylaş!
Twitter'da Paylaş!
Whatsapp'da Paylaş!
Haberler ›› Güncel ››9. Uluslararası Üsküdar Sempozyumu' Başladı - Haberler