A'mâk-ı Hayal Kitabı

A'mâk-ı Hayal Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. A'mâk-ı Hayal Kitabı kitabının kısa özeti.

12.11.2014 18:37A'mâk-ı Hayal Kitabı
"Bu kitabı, hakikat aşkıyla yanan, akılla kavranamayacak konuları merak eden insanların zevkle okuyacağı kanaatindeyim." Filibeli Ahmed Hilmi kitabını böyle takdim ediyor okurlarına.

1865 yılında Bulgaristan'ın Filibe şehrinde dünyaya gelen Filibeli Ahmet Hilmi (1865-1913), Galatasaray Lisesi'ni bitirmiş, Düyun-u Umumiye'de memurluk yapmış, siyasi nedenlerle Beyrut, Mısır ve Libya'da kalmak zorunda kalmıştır. Çıkardığı gazeteler dönemin yöneticileri tarafından kapatılmıştır. Çeşitli gazetelerde yazılar yazan ve tasavvufla ilgilenen yazarın 40 kadar eseri vardır.

Amak-ı Hayal, 23 "fantastik" hikâyeden oluşuyor. Ne var ki Ahmed Hilmi bey, tasavvufla tanıştıktan sonra kaleme aldığı bu hikâyeleri çok ciddiye alıyor ve şöyle diyor:

"Okuyucularımıza sunduğumuz bu hikâyeler (bunların hikâye olup olmadığı iyi düşünülmelidir) eğer beğenilirse kendimizi bahtiyar sayacağız. Zira, bu kitaba rağbet edilmesi, insanların ciddi meselelerle ilgilendiğini göstermesi bakımından çok önemli."

Ahmed Hilmi Bey'in bütün bir kitapta vermeye çalıştığı ders şu metinde gizli: "Ey avare yolcu! Yürü! Durma, yürü! Bu geçici alemin zevkleri seni Allah'a kavuşmaktan alıkoymasın. Bu eşsiz manzaraların, bu güzelliklerin hepsi yalnızca bir rüya ve hayaldir. Ey zavallı ziyaretçi!Yürü! Durma, yürü! Yürü, kendi aslına kavuş. Kemalin dereceleri bunlardır. Geçici süs ve gösterişi terk edip, yürü ki Allah'a kavuşma kadehinden içesin. Yürü ki, yokluk meydanında Allah'ın kudretini ve sırrını göresin."
(Tanıtım Bülteninden)Yazar:Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi
Yayınevi:Kaknüs Yayınları

ISBN:9789756963050
Boyut:138x210
Sayfa Sayısı:192
Basım Yılı:2014-10
Cilt Durumu:Karton
Kağıt Türü:2. Hamur
Dil:TürkçeFilibeli Ahmet Hilmi, Filibeli Ahmed Hilmi, Galatasaray, Bulgaristan, Kültür Sanat

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Haberleri
22.10.2019 17:31:31