AB'den Pakistan'a sert mesaj: "Taliban kamplarını kapat"

Avrupa Birliği (AB), Pakistan hükümetinden sınırları içerisinde yer alan Taliban kamplarının kapatılmasını, eylemcilerin silahsızlandırılmasını, örgüte para ve silah akışının kesilmesini talep etti.

AB'den Pakistan'a sert mesaj:
02.04.2007 17:26 | Son Güncelleme: 02.04.2007 17:26

Avrupa Birliği (AB), Pakistan hükümetinden sınırları içerisinde yer alan Taliban kamplarının kapatılmasını, eylemcilerin silahsızlandırılmasını, örgüte para ve silah akışının kesilmesini talep etti.

İran resmi haber ajansı IRNA'da yayımlanan bir habere göre, AB'nin Pakistanlı örgüt Laşker Tayba (LET)'nın Keşmir'de operasyonlara devam etmesi üzerine Pakistan'dan bir dizi istekte bulunduğu ifade edildi. IRNA, İngiliz The Stateman gazetesine dayandırdığı haberinde, AB'nin Pakistan'ı önlem almaya çağırdığı belirtildi. Haberde, konuyla ilgili raporunda 5 yıldır bölgede terör kurbanlarının sayısında istikrarlı bir azalma olduğunu fakat etkinlikleri sürekli değişen LET ve onun gibi örgütlerin Jamnu ve Keşmir'de yüzlerce kişinin öldüğü saldırılara neden olduklarını belirtildi. Raporda ayrıca sürekli devam eden şiddet ve sorunlara politik çözümler bulunamamasından dolayı bölgede ekonomik ve sosyal hiçbir gelişmenin olmadığı ifade edildi.

Bu arada Pakistan'ın Afganistan sınırındaki aşiretlerin 5 bin kadar üyesi, El Kaide'ye bağlı olduğu sanılan yabancı militanların bölgedeki varlığıyla mücadele etmek için seferberlik başlattı.Yerel yetkililer, Güney Veziristan'ın önemli yerleşim yerlerinden Vana'da geleneksel Meclis Jirga'nın, bugün yabancı militanlara karşı mücadele etmek amacıyla Pakistanlı yetkililerin tarafına geçen eski bir Taliban komutan önderliğinde toplandığını belirtti.

Aynı kaynaklara göre, bu toplantıda konuşan Molla Nazır, "Birleşik bir ulus olarak yabancılara karşı savaşmalıyız, bize çok sorun çıkardı." dedi.

Pakistanlı yetkililer, sayıları 500'ü bulan ve çoğu Arap ya da Orta Asya kökenli yabancı militanların 2001'de Taliban rejiminin devrilmesinden sonra Pakistan'a geçtiğini düşünüyor.

Kaynak: CHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Dünya››AB'den Pakistan'a sert mesaj: 'Taliban kamplarını kapat' - Haberler