ABD'de 7 Yıl Sonra Gelen Başörtüsü Zaferi

Ünlü bir giyim mağazasına yaptığı iş başvurusu, başörtüsü taktığı gerekçesiyle reddedilen genç kız, başlattığı hukuk mücadelesini 7 yıl sonunda kazandı.

03.06.2015 09:54 | Son Güncelleme: 03.06.2015 10:17ABD'de 7 Yıl Sonra Gelen Başörtüsü Zaferi

ABD'de, ünlü bir giyim mağazasına yaptığı iş başvurusu, başörtüsü taktığı gerekçesiyle reddedilen 24 yaşındaki Müslüman genç kız, ayrımcılık yapıldığını savunarak başlattığı hukuk mücadelesini 7 yıl sonunda kazandı.

İŞ BAŞVURUSU BAŞÖRTÜSÜ TAKTIĞI İÇİN REDDEDİLDİ

Samantha Elauf, 2008 yılında 'da bir Abercrombie & mağazasına iş başvurusunda bulundu. Ünlü giyim mağazası, iş görüşmesine gelen Elauf'un başvurusunu, başörtü taktığı için "görünüş kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle reddetti.

20 BİN DOLAR TAZMİNAT ÖDEYECEKLER

Olayı öğrenen ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC), Elauf adına konuyu ABD Yüksek Mahkemesine taşıdı. Mahkeme, başörtülü olduğu için iş başvurusu reddedilen Müslüman gence karşı ayrımcılık yapıldığına hükmetti. Mahkeme kararı gereği, işe alınmayan Elauf'a 20 bin dolar tazminat ödeneceği belirtildi.

"BU, BAŞÖRTÜSÜNÜN ZAFERİDİR"

Samantha Elauf (24), mahkemenin 8'e karşı 1 oyla aldığı kararın ardından 7 yıl süren hukuk mücadelesini kazandığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Şirket aleyhine dava açılmasına önayak olan insan hakları savunucusu Adam Soltani de, karar için, "Bu, İslam dininin sembolü olan başörtüsünün zaferidir" diye konuştu.


Oklahoma, Fitch, Dünya

Kaynak: İHA


24.01.2020 02:22:05