ABD'de Hollywood Kostümleri Sergisi

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinin katkılarıyla düzenlenen sergi Los Angeles'ta açıldı.

ABD'de Hollywood Kostümleri Sergisi
23.10.2014 06:07 | Son Güncelleme: 23.10.2014 08:06
ABD'nin Los Angeles şehrinde, Victoria ve Albert Müzesi (V&A) organizasyonunda Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) katkılarıyla düzenlenen Hollywood Kostümleri sergisi, sinemaseverlerin ziyaretine açıldı.

Yakın zamanda Sinema Sanatları Akademi Müzesi'ne dönüştürülmesi planlanan tarihi Wilshire May Company Binası'nda açılan ve sinemada kostüm dizaynının vazgeçilmez önemini anlatma amacı taşıyan sergide,  150'nin üzerinde film kostümü ve aksesuar bulunuyor.

 "Dallas Buyers Club", "The Hunger Games", "The Great Gatsby", "Django Unchained", "The Wolf of Wall Street" ve "American Hustle" gibi son dönem filmlerinde kullanılmış kostümlerin yanı sıra sergide, 1915 yapımı "The Tramp" filminden Charlie Chaplin'e ait bir kostüm, 1937 yapımı "Angel" da Marlene Dietrich'in giydiği taşlarla süslü kıyafet, 1964 yapımı "Mary Poppins" filminde Julie Andrews'in kullandığı elbise ve şemsiye de yer alıyor.

"Hollywood Kostümleri" sergisinin bir bölümü ziyaretçileri kostüm tasarımı hakkında bilgilendirmek amacıyla, tasarımcılarla film yönetmenleri ve oyuncular arasında karşılıklı diyaloglara yer veren video sunumlardan oluşuyor.

Video sunumlarda, Alfred Hitchcock, Tippi Hedren ,Quentin Tarantino, Meryl Streep gibi ünlü yüzler, tasarımcılardan beklentilerini ve film kostümlerine ilişkin görüşlerini anlatırken görülüyor.

Sergide ayrıca Akademi'ye ait ve dünyanın en ünlü ayakkabısı olarak bilinen 1939 yapımı The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü) fantastik müzikal  filminde Dorothy (Judy Garland) karakterinin giydiği meşhur yakut ayakkabı da yer alıyor.

Sergi mart ayına kadar açık kalacak. - California

Kaynak: AA