ABD'li sağlık kuruluşları ülkedeki vatandaşları Koronavirüs tehlikesi için uyardı

ABD'de artış gösteren koronavirüs vakalarının ardından, bir uyarıda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkililerinden geldi. Merkez yetkilileri, salgının yayılmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, tüm vatandaşların buna hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

26.02.2020 07:57 | Son Güncelleme: 26.02.2020 13:48

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yetkilileri, ülkede koronavirüs salgınının yayılmasının kaçınılmaz olduğunu ve Amerikalı vatandaşların şimdiden buna hazırlıklı olmaları gerektiği uyarısında bulundu. Salgınla ilgili son durumu değerlendiren CDC Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi Direktörü Dr. Messonnier "Artık, bu salgın konusunda esas soru ABD toplumu içinde yayılıp yayılmayacağı değil, ne zaman olacağıdır" şeklinde konuştu.

Messonnier, salgının ABD'de günlük hayatı ciddi derecede etkileyebileceğini vurgulayarak, "Amerikan halkından bunun kötü olabileceği beklentisine hazırlanmalarını istiyoruz. Ben kendi ailemle oturup bunu konuştum." dedi.

"300 MİLYON YÜZ MASKESİNE İHTİYAÇ VAR"

Öte yandan, Senatoda düzenlenen oturumda Trump yönetiminin koronavirüs ile mücadelesi konusunda bilgi veren Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex M. Azar, koronavirüs salgınında federal ve yerel sağlık çalışanları için 300 milyon yüz maskesine ve hastaneler için de ek vantilatörlere ihtiyaç duyulacağını belirtti. Azar, şu an depolarda acil durumlar için 30 milyon yüz maskesi bulunduğunu kaydederek, "ABD'yi sızdırmaz bir şekilde bir virüse karşı kapatamayız ve bu konuda gerçekçi olmalıyız." ifadelerini kullandı.

"EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SAĞLIK SORUNUDUR"

salgını hakkında her gün yeni şeyler öğrendiklerini kaydeden Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Azar "Bu, dünya çapında benzeri görülmemiş potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunudur." uyarısında bulundu. CDC'nin resmi internet sitesindeki son bilgilere göre, ABD genelinde 53 teyit edilmiş Koronavirüs vakası bulunuyor.

TRUMP YÖNETİMİNDEN SALGIN İÇİN EK FON TALEBİ

Beyaz Saray'dan önceki gün yapılan açıklamada, Trump yönetimi tarafından salgın ile mücadele için Kongre'den, 1 milyar doları virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına ayrılmak üzere en az 2,5 milyar dolar ek fon talep edileceği belirtilmişti. ABD Kongresi'ndeki Demokratlar uzun süredir virüs konusunda yönetime uyarıda bulunarak, Trump'ı bu konuda adım atmaya çağırıyordu. Trump ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "ABD'de koronavirüs kontrol altında. Tüm taraflar ve ilgili ülkelerle iletişim halindeyiz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD'li sağlık kuruluşları ülkedeki vatandaşları Koronavirüs tehlikesi için uyardı

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump, Koronavirüs, Nancy, Güncel

Kaynak: AA


26.02.2020 23:35:04