ABD'deki Kötü Hava Şartları

NEW ABD'nin güney ve iç kesimlerinde etkili olan aşırı yağış ve hortum sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 29'a çıktı.

27.12.2015 22:11 | Son Güncelleme: 27.12.2015 22:11ABD'deki Kötü Hava Şartları
NEW ABD'nin güney ve iç kesimlerinde etkili olan aşırı yağış ve hortum sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 29'a çıktı.

ABD'de Noel'e denk gelen kötü hava şartlarının büyük zarara yol açtığı en son bölge, 7 milyon kişinin yaşadığı, nüfus yoğunluğu açısından ABD'de dördüncü sırada bulunan 'ın kenti oldu. Hortumla birlikte, yoğun yağmur ve kar yağışlarının neden olduğu sel yüzünden Dallas'ta 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle son bir hafta içinde ülke genelinde 29 kişi kötü havanın kurbanı oldu.

Acil Yardım Yönetimi Ajansı yetkililerine göre 11 hortumun meydana geldiği Teksas'ta 11, Mississippi'de 10 kişi, Tennesse, Arkansas ve Alabama'da da toplam 8 kişi kötü hava şartları sonucunda yaşamını yitirdi.

Hortum Mississippi'de 403 eve zarar verirken, Teksas'ın kuzeyinde de yaklaşık 600 ev ve işyerinde büyük yıkıma yol açtı. Dallas'ta rüzgarın saatteki hızının 80 km'yi geçtiği belirtildi.?

Elektrik firması Oncor'a göre hava şartları yüzünden Teksas'ın bazı yerlerinde cumartesi gecesi 31 bin abone elektriksiz kaldı.

Mississipi'de 40 yolun kapanmasına neden olan hortum, Teksas'ta Gerorge Bush paralı otoyolu ile 30 numaralı eyaletler arası otobanın kesiştiği nokta yakınında yaklaşık 5 kilometrekarelik alanda etkili oldu. Hortum güney eyaleti Mississippi'yle birlikte, en büyük mal ve can kayıplarının bu bölgede yaşanmasına yol açtı.

ve Arkansas'ın bazı bölgelerinde gün boyunca devam eden sağanak yağışlar sele neden olurken, kuzeye doğru buz fırtınasıyla hayatı felç etti.

New Mexico,  Oklahoma, ?Indiana ve Ohio eyaletine kadar uzan kötü hava şartları kuzeye doğru ilerlerken, Wyoming ve Michigan'ı kar yağışı tehdit ediyor.

Kaliforniya'da şiddetli rüzgarın da etkisiyle yayılan orman yangınının ise, Los Angeles'in kuzeybatısından geçen 101 numaralı otobanın bir kısmının kapanmasına yol açtı.

Oklahoma, Dallas, Teksas, Politika, Güncel

Kaynak: AA

28.01.2020 17:53:06