ABD Federal Mahkemesi'nden Nusret'e para cezası! 1 milyon 361 bin lira tazminat ödeyecek

Sahip olduğu restoranlar ve tuz serpme hareketiyle dünya çapında üne kavuşan "Salt Bae" lakaplı Nusret Gökçe, New York'taki şubesinde bahşiş anlaşmazlığı nedeniyle geçtiğimiz yıl işten kovulan dört Türk çalışanına 236 bin 870 dolar (yaklaşık 1 milyon 361 bin Türk lirası) tazminat ödeyecek.

07.11.2019 22:56 | Son Güncelleme: 07.11.2019 23:02

Restoranlar zinciri sahibi Nusret Gökçe, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde mahkemelik oldu. Manhattan'daki Nusr-Et Steakhouse'un dört çalışanı, eski patronları hakkında "bahşişlerinin gizlendiği ve kendilerine mobbing uygulandığı" iddiasıyla ocak ayında dava açtı.

Süleyman Küçür, Onur Usluca, Yunus Delimehmet ve Batuhan Yunkuş, bahsiş havuzunda biriken paranın kendilerinden gizlendiğini, bu parayı görmeyi talep ettiklerinde mobbinge maruz kalarak iş akitlerinin feshedildiğini iddia etti.

NUSRET 1 MİLYON 361 BİN TL ÖDEME YAPACAK

Çalışanların Federal Mahkeme'de açmış oldukları dava, ekim ayında sonuçlandı. Amerikan mahkemesi, işten çıkarılan Türk çalışanlara kaybettikleri maaşlar ve diğer haklar için ödeme yapılmasına karar verdi. Taraflarca mutabık kalınan ve Ulusal İşçi-İşveren İlişkileri Kurulu (NLRB) tarafından onaylanan Sulh Anlaşmasına göre davacılara toplam 236 bin 870 dolar (yaklaşık 1 milyon 361 bin Türk lirası) tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

ÖDEME DUYURUSU ÇALIŞANLARININ ODASINA ASILDI

Mahkeme alınan karar gereği çalışanlara ödemenin yapılacağının duyurulmasını istedi. Bunun üzerine ödemenin yapılacağına ilişkin Nusret Gökçe imzalı bir yazı, çalışanların soyunma odalarının girişine asıldı.

ABD Federal Mahkemesi'nden Nusret'e para cezası! 1 milyon 361 bin lira tazminat ödeyecek

Amerika Birleşik Devletleri, Nusret Gökçe, New York, Magazin


HABER YORUMLARI (32)
HAFİZENUR ÖZPEKER:çok hopladı zıpladı arkasındakiler de aynı şiddetli düştü
TESPIT:Bizde olsa dava düşer , üstü kapatılır hukuki olarak her türlü önü kesilir
RED:abd yasası böyle bişey çalışanı koruyor türkiyede olsan zırnık alamazlardı çünkü ezilen hep işçi
KENAN KOMUTAN2:kime muamele çekerek bu yerlere geldiğin belli, kendini adam sanma, bir musubet yeter seni yerlebir etmeye. Sonra baştan muamele çekmek zorunda kalırsın şahenklerine. . .
EVO:aç gözlü işciler!
SAHİN:Ac gozlu patronlar isverenler diyecektin bahsisler calisanlara gider ama Boyle gozu ac onlarin iscilerin bahsislerindede gozu olur gozleri ciksin insallah
DEDİ:Şerefsizleri al, Amerikaya götür, adam et, yaptıkları işe bak. Yazık, çiğ süt emmişler...
ADALI:kafatasının içinde senin ne var merak ediyoruz beyin olmadığı kesin. .
HASAN BORA:Lan sizin gibiler yüzünden işverenler kafalarına göre at koşturuyor. Ne yani amerikaya götürdü diye haklarını yemesi mi lazım? Bırakın vazgeçin şu düşüncelerden. Kimse kimseyi bedava oraya goturmedi ve eşşek gibi çalıştırıp onlardan iş gücü aldı. Sorgulamaya hakları var.
VANLI DUMAN:işçinin bahşişine gözdiken insandan ne beklersiniz
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın
12.11.2019 03:53:29