20 Nisan 2017, 02:13

ABD'den Kuzey Kore'ye Çağrı: Bizi Savaş Çıkarmaya Zorlamayın

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesinin savaş çıkarmak istemediğini belirterek, Kuzey Kore'ye "Bizi buna zorlamayın." çağrısı yaptı.

ABD'nin  Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Kuzey Kore'nin füze denemeleri nedeniyle artan gerginliğin önlemesinin yine bu ülkeye bağlı olduğunu söyledi.

BİZİ BUNA ZORLAMAYIN

Kuzey  Kore'yi mümkün olan en net şekilde uyardıklarını vurgulayan Haley, "Kuzey  Kore'nin savaş çıkarmak istemediğimizi bilmesini istiyoruz, bu yüzden bizi buna zorlamayın. Top onların sahasında ve bu noktada oynamaya çalışmamalılar." dedi.

TEHDİT OLUŞTURMASI ÖNLENMELİ

BM Genel Sekreteri  Antonio Guterres ise "Kuzey  Kore'nin yalnızca bölgeyi değil tüm dünyayı tehdit edecek (nükleer) kapasiteye sahip olmaması için sarf edilen bütün çabaları destekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Guterres,  Kuzey Kore'nin askeri yığınak yapmasının, füzeleri ve nükleer programıyla uluslararası bir tehdit oluşturmasının önlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

ÇİN DESTEK VERİYOR

Öte yandan diplomatik kaynaklar,  ABD tarafından hazırlanan ve  Çin'in de destek verdiği,  Kuzey Kore'nin son nükleer denemesinin  BM Güvenlik Konseyi tarafından kınanmasını ve nükleer denemelerine son vermesini isteyen açıklamaya  Rusya'nın itiraz ettiğini belirtti.

20 Nisan 2017 Perşembe 02:13