20 Mart 2017, 08:12

ABD ve İngiltere Arasında Dinleme Gerilimi

ABD Başkanı Donald Trump'ın İngiliz istihbarat kuruluşu GCHQ'yu selefi Obama'nın talebiyle kendisini dinletmekle suçlamasının ardından iki müttefik ülke arasında ipler gerildi.

ABD Başkanı  Donald Trump'ın İngiliz istihbarat servislerinden  Hükümet İletişim Karargâhı'nı (GCHQ)  ABD Başkanlık seçimi döneminde kendisini dinlemekle suçlamasının ardından, iki ülke arasında tansiyon yükseldi. Geçtiğimiz cuma günü  Beyaz Saray'da  Almanya Başbakanı  Angela Merkel ile bir araya gelen  Trump'ın,  Obama tarafından dinlendiği iddialarına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "En azından ortak noktalarımız var" diyerek eski yönetimin  Merkel'i de dinlettiği iddialarına atıfta bulunması çok konuşuldu.  İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, iki ülke arasında dinleme iddiaları tartışması sürerken bu hafta  ABD'de temaslarda bulunacak. Johnson, yarın  Beyaz Saray'da  Trump'ın yardımcıları ve danışmanlarıyla bir araya gelecek.  Washington'da çarşamba günü yapılacak ve  Trump'ın da katılabileceği DEAŞ zirvesine gidecek olan Johnson,  ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson ile de görüşecek.

BEYAZ SARAY: ÖZÜR DİLEMEDİK

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Başkan  Trump'ın GCHQ ile ilgili suçlamalarıyla ilgili olarak İngiliz hükümetinden özür diledikleri iddialarını yalanladı. İngiliz Telegraph gazetesi, Spicer ve  Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Herbert R. McMaster'ın İngiliz hükümetinden resmen özür dilediklerini yazmıştı. Öte yandan  ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Devin Nunes, Başkanlık seçimlerine ilişkin  Trump ile  Rusya arasında işbirliğine dair herhangi bir delil görmediğini söyledi. Cumhuriyetçi Nunes,  Trump'ın, dinlendiği yönündeki iddialarına dair de bir kanıt görmediğini ifade etti.


İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson)

GCHQ'DA DEĞİŞİM

Trump'ın, selefi  ABD Başkanı  Barack Obama'nın talebi üzerine kendisini dinlemekle suçladığı GCHQ'nun başkanı değişiyor. İngiliz Sunday  Times gazetesi, bu hafta kurumun başına İngiliz iç istihbarat servisi MI5'ın genel direktör yardımcısı Jeremy Fleming'in atanacağını yazdı.

TRUMP İDDİALARI GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer,  Barack Obama'nın GCHQ'yi kullanarak seçim kampanyası sırasında  Donald Trump'ın telefonlarını dinlettiği iddiasını geçtiğimiz hafta yineledi. GCHQ'dan gelen yanıtta ise, iddiaların 'saçma ve tamamen gülünç' olduğu ifade edildi. Bir sonraki gün  İngiltere'den yapılan açıklamada,  Beyaz Saray'ın bu suçlamaları bir daha gündeme getirmeme sözü verdiği bildirildi. Ancak aynı gün  Almanya Başbakanı  Merkel ile bir araya gelen  Trump,  Obama yönetimi tarafından dinlendiği iddialarını yineledi.

BİLGİ NOTU:  ABD ve  İngiltere, "Five Eyes" (Beş Göz) denilen ülkeler arası istihbarat paylaşımı yapan grubun üyesi. Grup üyelerinin, birbirlerine karşı casusluk faaliyetlerinde bulunmaları yasak.  Avustralya,  Kanada ve  Yeni Zelanda grubun diğer üyeleri.

20 Mart 2017 Pazartesi 08:12