29 Ağustos 2018, 16:39

Adalet Bakanı Gül: Yargıda Hedef Süre Uygulamasının Pilot Uygulamalarını Pazartesi Başlatacağız

Reform Eylem Grubu Toplantısı sonrası açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: "Yargıda hedef süre uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatacağız. 1 Ocak'tan itibaren bu uygulama hayata geçecek" dedi.

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin önemli mekanizmalarından olan Reform Eylem Grubu, 3 yıllık aradan sonra ilk kez toplandı. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı. Adalet Bakanı Gül: "Yargıda hedef süre uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatacağız. 1 Ocak'tan itibaren bu uygulama hayata geçecek" dedi. Gül'ün açıklamalarından satır başları şöyle:

"YARGIYA GÜVENİN ARTACAĞI VE HIZLANACAĞI BİR DÖNEM OLACAK"

Türkiye'nin AB ile diyaloglarının artırılması için toplantı icra ettik. AK Parti iktidarının reformcu duruşu malumdur. Reformların uygulanması için önemli kararlar aldık. Yeni sistemin imkanlarından da yararlanarak yargıya güvenin artacağı ve hızlanacağı bir dönem olacak.

"PAZARTESİ GÜBÜ BAŞLATACAĞIZ , 1 OCAK'TAN İTİBAREN HAYATA GEÇECEK"

23. ve 24. fasılları tek tek masaya yatırdık. Yargıda hedef süresi uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatacağız. 1 Ocak'tan itibaren bu uygulama hayata geçecek AB ile diyalogları sürdüreceğiz. İnsan hakları ve özgürlükleri geliştirecek çalışmaları artıracağız.

"TÜRKİYE OHAL SÜRESİNDE HUKUKTAN TAVİZ VERMEDİ"

Türkiye OHAL sürecinde hukuktan taviz vermemiştir. AİHM nezdinde Türkiye'nin şikayet edildiği insan hakları ihlali müracaatlarının son 15 yıldaki en düşük seviyesindedir. Bu da Türkiye'nin hukuk ve insan haklarında yoluna devam ettiğini gösteriyor. Reformlarımızı artıracağız.

Pilot, Abdülhamit Gül, Güncel
Kaynak: AA