Adana'da Sivrisinek Tartışması

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Merkez Yüreğir İlçesinde Sivrisineklerin Çoğalma Alanı Olarak Sadece Üniversitenin Sulu Tarım Yapılan Arazilerinin Gösterilmesinin Doğru Olmadığını Bildirdi.

Adana'da Sivrisinek Tartışması
12.07.2007 15:19 | Son Güncelleme: 12.07.2007 15:19

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, merkez Yüreğir ilçesinde sivrisineklerin çoğalma alanı olarak sadece üniversitenin sulu tarım yapılan arazilerinin gösterilmesinin doğru olmadığını bildirdi.

Akınoğlu, yaptığı açıklamada, Yüreğir ilçesinde sivrisineklerin önemli çoğalma alanı olarak Çukurova Üniversitesi'nin sulu tarım yapılan arazileri gösterildiğini hatırlatarak, üniversitenin Ziraat Fakültesi'ne bağlı Araştırma Uygulama Alanı'nın yaklaşık 14 bin dekar olduğunu, bunun önemli bir kısmını da kıraç arazilerin oluşturduğunu belirtti.

Bazı sınırlı alanlarda çoğunlukla turunçgil üretimi yapıldığını kaydeden Akınoğlu, "Arazinin sahip olduğu topografik ve ekolojik özellikler, sivrisineklerin çoğalması ve üremesi için uygun değildir. Sivrisinekler suyun bulunduğu her türlü yaşam ortamında çoğalabilirler" dedi.

Bu nedenle sadece bir alanı, sivrisineklerin çoğalıp ürediği şeklinde hedef göstermenin doğru olmadığını vurgulayan Akınoğlu, "Sivrisineklerle mücadelede Çukurova bütün olarak ele alınmalıdır. Doğru yerde ve zamanda uygun mücadele teknikleri ve yöntemleri kullanarak; bir plan ve program dahilinde sivrisineklerle mücadele edilmelidir" diye konuştu.

(AB-AB-AB-Y)

12.07.2007 15:21 TSİ

Kaynak: İHA

Etiketler: , Haber
Haberler››Yerel››Adana'da Sivrisinek Tartışması - Haberler