01.10.2011 11:40

Adana'da Ulusal Biyokimya Kongresi Yapılacak

Adana

"Ulusal Biyokimya Kongresi'nin 23'ncüsü, 29 Kasım 2 Aralık 2011 tarihleri arasında Adana'da gerçekleşecek.

Türk Biyokimya Derneği tarafından düzenlenen

"Ulusal Biyokimya Kongresi'nin 23'ncüsü, 29 Kasım 2 Aralık 2011 tarihleri arasında Adana 'da gerçekleşecek.

Kongre hazırlıklarını değerlendirmek üzere Adana'ya gelen Türk Biyokimya Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi Biyokimya Laboratuvar Şefi Dr. Gül Saydam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongreye yurt içi ve yurt dışından 600'ün üzerinde bilim insanının katılımının beklendiğini bildirdi.

Adana Hilton Otel'de 4 gün sürecek kongrenin açılış dersinin İtalya'dan Prof. Dr. Mario Plebani tarafından verileceğini belirten Saydam, "Kongrede ayrıca prostat ve meme kanseri ve kanser metastazları üzerine çok değerli araştırmaları bulunan, İngiltere 'den Prof. Dr. Mustafa Djamgoz de 'kanserde iyon kanallarının rolü ve yeni gelişmeler' başlıklı bir konuşma yapacak" dedi.

Saydam, bu yılki kongrenin ana temasının "biyomoleküllerin yaşamdaki önemi ve klinik kararda laboratuvar" olarak belirlendiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Kongrede, klinik biyokimya, temel biyokimya ve moleküler biyoloji alanındaki yeni teknik gelişmelerin yanı sıra, klinik biyokimyanın vizyon ve misyonundaki gelişim ve değişimler ele alınacak. Avrupa Birliği 'ne katılım sürecinde, sağlık sorunlarının çözümünde, klinik tanıda, laboratuvarın bir paydaş olarak yerinin doğru belirlenmesi ve sağlıktaki global çözüm yaklaşımlarının, klinik laboratuvarın özel durumunu göz önüne alan yaklaşımların gerekliliği ve önemi vurgulanacak. Ayrıca, klinik biyokimya alanında araştırmaların önemini öne çıkaran eğitim programlarının gerekliliği tartışılacak."

Saydam, kongrede, 9 panelin yer alacağını, ayrıca, Prof. Dr. Ali Demirsoy 'un, "beyin ve belleğin evrimi" konulu sunum yapacağını, ardından bu konuyla ilgili olarak "nörodejeneratif hastalıklar ve akut beyin hasarında laboratuvar" konularının işleneceğini kaydetti.

- ADANA
Kaynak: AA
Yerel