Adana-İskenderun Bölgesine 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Suudi Arabistan'ın polipropilen üreticisi Advanced Petrochemichal Company ile Bayegan A Suudi Arabistan'ın polipropilen üreticisi Advanced Petrochemichal Company ile Bayegan A.Ş işbirliğiyle, Adana-İskenderun bölgesinde kurulacak poliprobilen...

03.05.2012 15:32 | Son Güncelleme: 03.05.2012 15:32Adana-İskenderun Bölgesine 1 Milyar Dolarlık Yatırım
Suudi Arabistan'ın polipropilen üreticisi Advanced Petrochemichal Company ile Bayegan A Suudi Arabistan'ın polipropilen üreticisi Advanced Petrochemichal Company ile Bayegan A.Ş işbirliğiyle, Adana- bölgesinde kurulacak poliprobilen üretim tesisi için 1 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Üretim kapasitesi yıllık 500 bin ton olacak tesiste, 500 kişi istihdam edilecek. Üretime 2015 yılında geçmesi beklenen tesisin, yıllık 1 milyar dolarlık ihtalatın önünü keserek, cari açığın azaltılmasına katkıda bulunması bekleniyor. Saudi Türkish Polypropylene Company adıyla kurulacak tesiste, ortaklık yapısı yüzde 70 Suudlu Advanced Petrochemial, yüzde 30 Bayegan'dan oluşacak. Adana-İskenderun bölgesine kurulacak fabrika yapımının 36 ay sürmesi bekleniyor. Bayegan ve Advanced firmalarının ortak yatırım kararı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törenle duyuruldu.

Törende konuşan Bakanı Zafer , Bayegan ve Suudi Advanced Petrochemical girişmi ile yeni polipropilen üretim tesisi kurulacağını söyledi. Yeni tesisin cari açığın azaltılmasına da olumlu katkı sağlayacağını belirten Çağlayan, "Petrokimyada yeni yapılacak tesisle, cari açıktan 1 milyar dolar eksilecek. Yatırımın yüzde 40 katma değer yaratması son derece önemli. Bu tesis, beşinci bölge üretim teşviklerinden yararlanırken, finansman için ödenecek faizin 50 milyon TL'lik bölümünü devlet tarafından karşılanacak" dedi.

-"İŞARET FİŞEĞİ OLACAK"-

Hükümetin açıkladığı son teşvik sisteminin, 'nin cari açığının azıltılmasına olumlu katkıları olacağından söz eden Bakan Çağlayan, "Bugün böyle bir yatırım, yeni teşvik sistemi'nin ilk yatırım müjdesi olarak hepimize hayırlı olsun" dedi. Bugüne kadar 200'e yakın Türk işadamının Suudi Arabista'a yatırım yaptığına işaret eden Bakan Çağlayan, Suudi 275 firmanın ise Türkiye'ye bugüne kadar 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığına dikkat çekerek, "Petrokimyada yapılacak bu yatırım son derece önemli. Ümit ediyoruz ki bugün adeta bir işaret fişeği olacak bu yatırımla, çok daha fazla artacaktır" ifadelerini kullandı.

-"YATIRIM DALGASINI GÜÇLENDİRECEK"-

Suudi Advanced Petrochemical Company'nin Yönetim Kurulu Başkanı Khalifa Abdullatif Al Mulhem, yaptığı konuşmada, Bayegan ile ortak girişimlerinin, Adana civarına 1 milyar dolarlık yatırımla polipropilen üretimi tesisisi kuracaklarını söyledi. Bu proje ile şirketlerinin, sanayinin gelişimi ve ülkedeki ekonomik büyümeyi sağlayan ana sektörlerdeki sanayileşme için çok önemli olduğuna işaret eden Mulhem, "En önemlisi bu yatırım, küresel dünyanın hızla büyüyen iki ekonomisi olan Suudi Arabistan Krallığı ve Türkiye arasındaki iş birliği, ticaret ve yatırım dalgasını güçlendirmeye aracı olacak" dedi.

-"ÜRETİMİN YÜZDE 30'UNU TÜRKİYE'YE SATIYORUZ"-

Mulhem, Advanced Petrochemical Company'nin Suudi Arabistan Krallığı'nda 2005 yılında kurulduğunu, polipropilen üretimine 2008 yılında başladıklarını, bu tesislerin gelişiminin rekor denilebilecek bir süre, verimlilik ve maliyette gerçekleştiğini söyledi. Muhlem, bugün, ürünlerin yüzde 30'u Türkiye olmak üzere, tüm dünyada pazarlandığını belirtti. Türkiye'deki yatırımlarına değinen Muhlem, "Bu proje, arazi ıslahı, ortak kamu hizmetleri, liman tesisleri -inşaatı desteklemek üzere- ve Türkiye'deki polipropilen tesisinin işletmesini içeriyor. Projenin gelişimi bilgimizi, deneyimimizi artıracak ve son derece etkin, çevre dostu ve kendi pazarlarında ekonomik büyümeyi destekleyen birinci sınıf tesisler kurmanın kaydını tutacak" dedi.

-"SUUDİ ARABİSTAN DIŞINDAKİ İLK BÜYÜK YATIRIMIMIZ"-

Bu yatırımın Advanced için ayrıca önemi bulunduğunu ve yurt dışındaki ilk büyük yatırımları olduğunu açıklayan Mulhem, şöyle devam etti:

"1 milyar dolardan fazla bir yatırım. ya da başka bir deyişle, projenin yüzde 70'i. Bu da Bayegan Grup ve hızla büyüyen ve hem Advanced hem de sanayi için son derece stratejik bir pazar olan Türkiye'ye duyduğumuz güveni gösteriyor. En önemlisi, bu projenin kurulması Türkiye'de petro-kimyasal sektörü için önemli bir adımı da temsil ediyor. Türkiye şu anda dünyanın en büyük polipropilen ithalatçılarından biri. Bir kez tam olarak işlemeye başladığında, tesisin yaklaşık yılda 500 bin ton miktarda üretim yapması bekleniyor. Bugünkü oranlarda, bu üretim ülkenin polipropilen ithalatının yüzde 25'ini karşılayacak. Bu, gerek stokların devamlılığını sağlamak gerekse ülkenin ticaret giderlerini düşürmek de dahil birçok açıdan olumlu bir gelişme."

-"DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR KURUMLARININ İŞBİRLİĞİNİ BEKLİYORUZ"-

Türkiye'nin stratejik konumu, doğal kaynakları, becerikli ve yetenekli insanları ve ekonomik istikrarı ile kutsandığını vurgulayan Mulhem, "Bütün bunlar devletin sağlam politikaları ile birlikte ekonomik büyümeyi, sanayileşmeyi ve yabancı yatırımları hızlandıracak. Bu yüzden kendilerine tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz" diye konuştu. Bayegan ile bu işbirliği ortaklığında gelecekteki getirileri için heyecanlı olduklarını dile getiren Mulhem, "Türkiye devleti ve benzer kamu ve özel sektör kurumlarının iş birlikleri, rehberlikleri ve desteklerini bekliyoruz. Başarı, birlikte kazanıldığında daha anlamlıdır ve tüm hissedarların lehinedir" dedi. - İstanbul

İskenderun, Çağlayan, Türkiye, Adana, Ekonomi

Kaynak: ANKA

20.01.2020 06:14:24