18.07.2013 18:08

Adıyaman'da Akrep ve Yılan Isırıkları

Adıyaman

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, yaz aylarıyla birlikte kendini gösteren akrep ve yılan ısırmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, yaz aylarıyla birlikte kendini gösteren akrep ve yılan ısırmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, sıcak yaz ayları ile birlikte özellikle kırsal alanda akrep ve yılan ısırıklarında artış gözlendiğini belirterek, yaşamını kırsal alanda sürdürenler için basit tedbirlerle özellikle akrep ısırıklarının önlenmesinin sağlanabileceğini söyledi.

Mustafa Kutlu açıklamasında, "Özellikle Akrep ısırıklarının değerlendirilmesi yapıldığında elbise giyme, ayakkabı giyme, yataktan kalkma, karanlık ve loş ışık olmayan bölgelerde çalışma sırasında akrep ısırıklarının daha sık gerçekleştiği görülmektedir. Bölgemizde yaşayan akreplerin ısırığında ciddi sağlık sorunlarının yaşanması söz konusu olduğundan özellikle kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın bahçe ve ahır gibi yaşam bölgelerinde temizlik kurallarına dikkat etmeleri gerekir. Malzemeleri istiflerken yabancı cisimlerin rahatlıkla giriş çıkış yapacağı alanları bırakmamaları, haşere mücadelesi ile ilgili olarak uzman kişilerden danışmanlık ve destek almaları, özellikle ayakkabı terlik giyerken içerisinde yabancı cisim olmadığının silkeleyerek kontrol edilmesi ve elbiselerini giyerken aradan akrep, örümcek gibi istenmeyen maddelerin silkeleme yolu ile arıtılmasının sağlanması akrep ısırık sayısının azaltılmasında önemi oldukça fazla bir yer tutmaktadır" dedi.

Alınan kişisel koruyucu önlemlere rağmen gerçekleşen akrep ve yılan ısırığı, örümcek ve kene tutması gibi durumlarda zaman geçirmeden sağlık kurumu ve kuruluşlarına gitmek gerektiğini vurgulayan Kutlu, acil durumlarda 112 acil sağlık hizmetlerini arayarak yardım istemek gerektiğini söyledi. - ADIYAMAN
Kaynak: İHA
Adıyaman, Yerel