Haber, Son Dakika, Haberler

Afgan Mülteciler Kilisede Açlık Grevine Başladı

Bir Grup Afgan Mülteci, Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Bir Kilisede Açlık Grevine Başladı.

13.03.2007 10:27 | Son Güncelleme: 13.03.2007 10:27
Afgan Mülteciler Kilisede Açlık Grevine Başladı
Bir grup Afgan mülteci, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir kilisede açlık grevine başladı.

20 civarında Afgan, kendilerine oturma izni verilmediği gerekçesiyle Belçika'nın St. Jean Minimen Kilisesi'nde açlık grevine başladı. 1625 yılında kurulan tarihi kilisedeki Meryem Ana kabartmaları, Afgan müslümanların namaz kılabilmeleri için örtülerle kapatıldı. Ayin yapılan yerin hemen yan tarafında kalan Afganlılar, yatak yorganlarını serip 10 gündür açlık grevini sürdürürken sadece şekerli su ve çay içiyorlar.

Afganlı mültecilerden Sadık Hamit, Belçika hükümetinin mülteci oldukları için oturma izni vermediğini belirterek "Bizi geri göndermek istiyorlar. Afganistan'a geri dönmek istemiyoruz; çünkü herkesin bildiği gibi orada savaş var. Savaş olan bölgeden gelen insanları geri göndermek, Belçika kanunlarına ters. Belçika İçişleri Bakanı Patrick Dewael, bunu bildiği halde bizi geri göndermek istemesi çok yanlış. Biz greve devam edeceğiz" dedi.

Afganistan'a dönmek istemediğini ifade eden Reyni Muhammed ise, Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentinden geldiğini belirterek "4 yıl 2 aydan beri Belçika'da yaşıyorum. Bu zamandan sonra beni Afganistan'a geri göndereceklerini söylüyorlar. Afganistan'ın durumunu herkes biliyor, buna rağmen oturma izni isteğime ret cevabı gönderdiler" diye konuştu.

Eyyubi Ferus isimli mülteci de, 2 seneden beri Belçika'da yaşadığını anlatarak şöyle konuştu: "Arkadaşlarım gibi beni de geri göndermek istiyorlar. 30 yıldır orada savaş var, oradaki durumu dünya biliyor. Buna rağmen bilmezlikten geliyorlar, içinde bulunduğumuz zor durumu göz önünde bulundurmak istemiyorlar. Biz oturma izni alıncaya kadar greve devam edeceğiz."

Daha önceki yıllarda da aynı kilisede 50'ye yakın Afganlı açlık grevi yapmış, bunun üzerine hükümet Belçika'da yaşayan bin Afganlıya resmi oturum izni vermişti. Bunu örnek alan Afganlılar aynı yolu takip ederek oturum izni almak istiyor.

(MC-CY-CY-HO-D)

Kaynak: İHA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Dünya ››Afgan Mülteciler Kilisede Açlık Grevine Başladı - Haberler