25.07.2013 13:50

Ev Hanımları Geri Dönüşümden Para Kazanacak

Ev Hanımları Geri Dönüşümden Para Kazanacak

Afyonkarahisar'da ev hanımlarının geri dönüşüm ürünlerinden para kazanmasını sağlayacak bir proje hayata geçiriliyor.

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği, 'Kadınlar İleriyi Düşünüyor, Geri Dönüştürüyor' projesiyle ev hanımlarının geri dönüşüm ürünlerinden yeni ürünler elde etmesini sağlayacak bir atölye yapacak. 9 ay sürecek projede, 500 ev hanımına 4 ay süreyle geri dönüşüm, etkili iletişim, ev ekonomisi, enerjiyi verimli kullanma, genel malzeme bilgisi ve çevre bilinci konularında eğitim seminerleri verilecek.

Projenin tanıtımı amacıyla Belediye Başkanı Yardımcısı Ayfer Örten başkanlığında yapılan toplantıya, Çevre Hizmetler Birlik Müdürü H. Mehmet Durak , Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, ilçe ve belde belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre Hizmetler Birlik Müdürü Mehmet Durak, proje bütçesinin yüzde 90'ının Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA), yüzde 10'unun ise Çevre Hizmetleri Birliği tarafından karşılanacağını söyledi. Durak, projenin, toplumun çevre bilinci konusundaki eğitim eksikliğini giderek, özellikle ev hanımlarının geri dönüşüme karşı duyarlı olmalarını amaçladığını belirtti. Durak, ayrıca ev hanımlarına geri dönüştürülebilecek ürünlerle yeni ürünler elde etmeleri için imkan sağlamak ve atölye kurmayı amaçladıklarını anlattı.

OKUL VE HANE EĞİTİMLERİ YAPILACAK

Mehmet Durak, proje kapsamında okul eğitimleri, hane eğitimleri yapılacağını belirtti. Proje sonunda, ev hanımlarının geri dönüştürülebilecek ürünlerle elde ettikleri ürünleri sergileyip satabilecekleri imkanlar sunacaklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı Yardımcısı Ayfer Örten de ev hanımlarına projeye katılmaları için çağrıda bulundu. Proje sayesinde ev hanımlarının hem boş vakitlerini değerlendirebileceğini hem de aile bütçelerine katkı sağlayabileceğini ifade eden Örten, "Kadınlarımız bu projeyle sosyalleşme, ekonomik hayata katılma, toplumsal sorumluluk bilincinin oluşması konularında farklı bakış açıları kazanmış olacaklar." dedi.
Kaynak: CHA
Yerel