20 Nisan 2017, 13:12

AGİT'ten Yeni Öneri: Oylar Yeniden Sayılsın

Avrupa Güvenlik ve iş birliği Teşkilatı'ndan, anayasa değişikliği referandumunda kullanılan "oylar yeniden sayılsın" önerisi geldi.

Avrupa Güvenlik ve iş birliği Teşkilatı'ndan (AGİT), anayasa değişikliği referandumunda kullanılan ve tartışmalara neden olan oylarla ilgili yeni bir öneri geldi.

"OYLAR YENİDEN SAYILSIN"

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Georg Link, Heilbronner Stimme gazetesine yaptığı açıklamada, "oyların yeniden sayılması, seçim sürecine yönelik zayıflayan güveni artıracaktır" dedi. Türk hükümetinin AGİT raporunu dikkate almayacağı yönündeki beyanatlardan üzüntü duyduğunu kaydeden Link,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iş birliğine yanaşmaması durumunda  Türkiye'deki politik durumun kötüleşeceğini de öne sürdü.

"POLİTİK AÇIDAN SONUÇSUZ KALMAZ"

"Bizim raporlarımız sadece AGİT tarafından değil, aynı zamanda  AB,  Avrupa Konseyi ve  Birleşmiş Milletler tarafından değerlendirilir ve bu kurumlara referans teşkil eder" ifadelerini kullanan Michael Georg Link,  Türkiye'nin, gözlemcilerinin tavsiyeleri konusunda AGİT ile iş birliği yapmaması durumunda, bunun başka devletler ve kurumlar tarafından eleştirileceği ve politik açıdan sonuçsuz kalmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

20 Nisan 2017 Perşembe 13:12