Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. senesinde anıldı

Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. senesinde anıldı Kırşehir Belediyesi, Esnaf Odalarının olduğu sokağa Mustafa Karagüllü adını verecek Kırşehir'de, Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. Senesinde mezarı başında anıldı.

17.05.2020 19:23 | Son Güncelleme: 17.05.2020 19:24
Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. senesinde anıldı
Kırşehir Belediyesi, Esnaf Odalarının olduğu sokağa Mustafa Karagüllü adını verecek
KIRŞEHİR - Kırşehir'de, Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. Senesinde mezarı başında anıldı.
Kümbetaltı Mezarlığında düzenlenen anma törenine Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, Kültür ve Turizm Müdür vekili Eyüp Temur, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve sevenleri katıldı.
Kur'an Tilavetinin okunması ile başlayan programda covid-19 salgını nedeniyle fiziki mesafe kuralları uygulandı.
Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü'nün hayatının anlatılamaz olduğunu ifade eden Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, "Ahi Babayla 35 yıl, birlikte çalıştık. Ahi baba anlatılmaz yaşanır. Biz dolu dolu yaşadık. Kırşehir sevdalısıydı, Ahiliği kullandığı her kelimesinde belirtirdi. Türkiye'de, Ahiliği 81 il'e benimseten kişi oldu. TESK ve TESKOM Yönetimlerinde yer aldı. Esnaf Odaları ve Esnaf Kefalet Kooparatif Başkanlığı yaptı. Kullandığı Türkçe ise Kırşehir'in çok üzerindeydi"dedi.
Ahiliği ulusal ve uluslararası boyutta anlatan kişinin Mustafa Karagüllü olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, konuşmasında; "Ömrünü Ahiliğe vermiş Mustafa Karagüllü, ağabeyimiz, Ahiliğin ulusal ve uluslararası boyuta taşınmasında önemli katkıları olmuştur. Mustafa Karagüllü olmasaydı, Ahilik felsefesi Türkiye'de, bu gün geldiğimiz noktada olmayacaktı"ifadelerini kullandı.
Belediye Esnaf Odalarının olduğu sokağa Ahi Baba Karagüllü sokağı adını verecek
Esnaf Odalarının talebi ile ölümünün 2. Yılında belediyenin Mustafa Karagüllü'nün adını belediyenin Esnaf Odaları Birliğinin olduğu sokağa adını vereceğini de belirten Öztürk, "Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Esnaf Odalarının ara sokağında ki caddeye Mustafa Karagüllü sokağı dedik. Belediye Meclisine sunuldu. Ölüm yıl dönümünde açılacaktı ama covid-19 salgını nedeniyle Ahilik Kutlamalarına ertelendi"diye konuştu.
Yapılan duanın ardından Mustafa Karagüllünün mezarına karanfil bırakılması ile tören sona erdi. Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. senesinde anıldı

Kaynak: İHA

Etiketler: Kırşehir, Genel, Haber
Haberler››genel››Ahi Baba lakaplı Mustafa Karagüllü ölümünün 2. senesinde anıldı - Haberler