Ahırındaki Kitabe Yüzünden Uykuları Kaçıyor

Ahır Sahibi, Geceleri Uykularının Kaçtığını, Bu Nedenle Kitabenin Buradan Alınmasını İstediğini Bildirdi.

Ahırındaki Kitabe Yüzünden Uykuları Kaçıyor
05.02.2011 11:45 | Son Güncelleme: 05.02.2011 11:45

Haşmet Bahadır Laçin - Adana'nın Yumurtalık ilçesinde, bir ahırın duvarında bulunan ve üzerinde eski yazıların yer aldığı kitabenin zimmetlendiği ahır sahibi, geceleri uykularının kaçtığını, bu nedenle kitabenin buradan alınmasını istediğini bildirdi.

     Yumurtalık ilçesine bağlı Yeniköy'de yaşayan Yalçın Kahya (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce köy yolundaki bir duvarda bulunan ancak duvar yıkılınca açıkta kalan kitabeyi, kaybolmaması için yirmi yıl önce yaptırdıkları ahır yapımında kullandıklarını söyledi.

     Kitabenin tarihi değerinin farkında olduklarını belirten Yalçın Kahya, 'Bu kitabe uzun yıllardır ahırın bir parçası olarak duruyor. Ancak 2009'un sonlarına doğru kitabenin ahır duvarında olduğu yönünde gazetelerde çıkan haber üzerine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce buraya inceleme ekibi gönderildi. Bu ekip, kitabeyi köy muhtarının da şahitliğinde benim adıma zimmetledi. O günden bu yana tedirginlik duymaya başladım. Bunu biri gelip çalarsa ne olacak diye korku yaşıyorum' dedi.

     Yalçın Kahya, kitabe üzerine zimmetli olduğu için ona bir şey olduğunda kendisinin sorumlu tutulacağını bildiğini belirterek, şöyle devam etti:

     'Bu kitabe yıllardır ahır duvarında durur bizi de rahatsız etmezdi ama bu zimmetleme işinden sonra rahatsızlık duymaya başladım. Ahırımı büyütüp yenileyeceğim için yapılacak yıkım benim açımdan sorun yaratmayacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, bu kitabeyi bana geçici olarak zimmetledi ama aradan 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen ne arayan var ne de soran. Bir an önce kitabenin buradan alınmasını ve benim zimmetimden düşürülmesini istiyorum. Aksi takdirde sorumluluk almak istemiyorum. Öğrendiğime göre bu kitabeye zarar gelirse benim zimmetimde olduğundan ağır cezada yargılanacağım. Bu sorumluluğu daha fazla taşımak istemiyorum.'

     İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık ise adeta bir açık hava müzesini andıran Türkiye'de çok sayıda tarihi eseri zimmetleme yoluyla koruma altına aldıklarını belirterek, 'Yerinden sökülüp alınması mümkün olmayan, bu nedenle bulan kişiye ya da en yakınındakilere zimmetlenmiş yüzlerce eser var' dedi.

     Söz konusu ahırının duvarındaki kitabenin Yalçın Kahya'nın rızası ile alınarak bir müzeye taşınabileceğini belirten Arık, bunun için söz konusu yere inceleme ekibi gönderileceğini kaydetti.

     (HBL-DLK-ERS-HMD) - ADANA

Kaynak: AA

Etiketler: Yerel, Haber
Haberler››Yerel››Ahırındaki Kitabe Yüzünden Uykuları Kaçıyor - Haberler