01.10.2012 11:16

Ahlat'ta Patates Hasadı Başladı

Ahlat

Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde patates hasadına başlandı.

Bitlis 'in Ahlat İlçesi'nde patates hasadına başlandı. Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demir , ilçede 25 bin hektarlık alana patates ekildiğini, 150 bin ton civarında da ürün beklediklerini söyledi.

Bitlis'in Van Gölü kıyısında bulunan Ahlat İlçesi'nde nüfusun önemli bir kısmının geçim kaynağını oluşturan patatesin hasadına başlandı. Ahlat Ziraat Odası Başkanı Necat Demir, patates üreticilerini tarlalarında ziyaret ederek üretimle ilgili açıklamalarda bulundu. Demir, iç pazar sorunlarını olmadığını, tercih edilen bir ürüne sahip olduklarını ve artık ihracatı hedeflediklerini anlattı.

Patates üretiminde bu yıl oldukça yüksek verim elde ettiklerini belirten Necat Demir, kalitenin de yüksek olduğunu söyledi. Demir, bu yıl 25 bin dekarlık alanda patates üretimi yapıldığını belirterek, "Bu alanda yaklaşık 150 bin ton ürün bekliyoruz. İlçedeki bin aile bu işten geçimini sağlıyor. Turunçgile uygulanan ihracat desteğinin patatese de uygulanmasını istiyoruz. Hollanda neredeyse bizim Konya ilimiz kadar ancak neredeyse bizim 77 katımızdan fazla ihracat yapıyor. Biz yaptığımız ihracatla sadece Doğu Anadolu Bölgesi 'nde Hollanda'yı geçmek istiyoruz. Ülke çapında tanınıyoruz. Tezgahlarda aranan, tercih edilen bir ürüne sahibiz" dedi. - Bitlis/ Ahlat
Kaynak: DHA
Hollanda , Van Gölü , Bitlis , Ahlat , Politika , Güncel