22.05.2019 16:34

Aiçü'de Akademik Giysi ve Ödül Töreni Yapıldı

Aiçü

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ile İbrahim Çeçen (IC) Vakfı işbirliğiyle "Bilimsel Teşvik Ödülleri ve Akademik Giysi Töreni" yapıldı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) ile İbrahim Çeçen (IC) Vakfı işbirliğiyle "Bilimsel Teşvik Ödülleri ve Akademik Giysi Töreni" yapıldı.

AİÇÜ Kültür ve Kongre Merkezi Selçuklu Salonu'ndaki programda konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, üniversitelerin üç temel görevi olduğunu belirterek, bunların eğitim-öğretim faaliyetleri, araştırma-geliştirme çalışmaları ve toplumsal katkı olduğunu söyledi.

Üniversite olarak her yıl evrensel bilime hizmet edecek nitelikte uluslararası sempozyumlar düzenlediklerini söyleyen Karabulut, "Üniversitemiz 2019 yılı içerisinde Uluslararası Temel ve Uygulamalı Bilimlerdeki Gelişmeler Konferansı (ICANAS), Ağrı Dağı ve Nuh'un Gemisi Sempozyumu ile İslam Bilim ve Kültür Tarihçisi Olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin temalı III. Uluslararası Ahmed-i Hani Sempozyumuna ev sahipliği yapacak. Üniversitemizin koyduğu hedeflere ilerleme noktasında akademisyenlere büyük sorumluluklar ve önemli görevler düşüyor." diye konuştu.

Üniversitelerini vakıf destekli üniversite olarak gördüğünü de söyleyen Karabulut, IC Vakfına üniversiteye bu güne kadar yaptıkları desteklerden ötürü teşekkür etti.

IC Vakfı Müdürü Dr. Meral Dinçer ise, IC Vakfı'nın öğrenci kulüpleri projelerinden bilimsel teşviklere kadar, üniversitenin ve akademisyenlerin her konuda destekçisi olduklarını ifade etti.

Akademisyenlerin yaptıkları bilimsel çalışmaların çok önemli gördüklerini aktaran Dinçer, Ağrı ve üniversite için yapılabilecek her türlü araştırmaya ve bilimsel çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.


Tören, profesör ve doçent unvanı alan akademisyenlere cübbelerinin giydirilmesi ve bilimsel yayınlarda başarı sağlayan akademisyenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Programa, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça ve akademisyenler katıldı.
Kaynak: AA
Ağrı, Güncel