01.05.2011 12:30

Aile ve Evlat Hasreti Çekenler Osmaniye'de Buluştu

Aile ve Evlat Hasreti Çekenler Osmaniye

Türkiye'de çeşitli üniversitelerde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler ile dış ülkelerde eğitim veren öğretmenlerin aileleri Osmaniye'de buluştu.

Türkiye'de çeşitli üniversitelerde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler ile dış ülkelerde eğitim veren öğretmenlerin aileleri Osmaniye'de buluştu.

Kadirli ilçesindeki Özel Serhat Koleji'nde Tanzanya, Arnavutluk ve Türkmenistan uyruklu üç öğrenci ile değişik ülkelerde eğitim veren öğretmenlerin ailelerinin buluşmasında duygulu anlar yaşandı. Hasret çekenlerin buluştuğu Kadirli'de, aileler ve öğrenciler ilçede bazı organizasyonlara katıldı.

Serhat Koleji Müdürü Aydın Kurt, yaptığı açıklamada, hasretlik çeken aile ve öğrencileri buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kurt, açıklamasında şunları ifade etti:

"Başka ülkelerden gelerek ülkemizde okuyan yabancı uyruklu öğrencileri buradaki evlat hasreti çeken ailelerimizle kaynaştırmak ve barış köprüsünü pekiştirelim, hoşgörü diyaloğunu artıralım düşüncesiyle böyle bir organizasyon tertipledik. Bu ailelerimiz büyük fedakârlık göstererek, okuttukları çocuklarını dış ülkelere gönderme büyüklüğünü göstermişlerdir. Biz de bu davranışa misilleme olarak ülkemize dış ülkelerden gelen öğrencileri ailelerimizle bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. "

Oğlu ABD'de öğretmenlik yapan baba Hüseyin Bozdoğan ise oğlu, öğretmen olarak yurt dışına gitmek istediğinde, önceleri çekimser kaldıklarını ifade ederek, "Ama ben de bir dönem yurt dışında kaldığım için ikna oldum. Oğlum, yolun açık olsun, ülkemiz, dünya barışı ve insanlığın kaynaşması adına bizim de bir katkımız olacaksa git dedik. " şeklinde konuştu.

İlçede iki gün kalan Tanzanya'dan Senya, Arnavutluktan Maryus Hoca ve Türkmenistan'dan Rahmanguly Kulyyev de Türkiye'de okumaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendislik Bölümü'nde okuyan Senya, yaptığı açıklamada, "Şu anda 3. sınıfta okuyorum. Buradaki ailelerin, yetiştirerek yurt dışına çocuklarını gönderdiği gibi bizler de aynı şekilde ailelerimiz tarafından Türkiye'ye gelmiş bulunuyoruz. Buralardan çok memnunuz. Rahatız çok şükür. Buradaki insanlar bizlere çok iyi sahip çıkıyorlar. Bizler de inşallah burada eğitimimizi tamamlayarak, dünyanın herhangi bir yerinde insanlık ve dünya barışı adına ihtiyaç varsa biz oraya gitmeye hazırız. " dedi.
Kaynak: CHA
Politika, Güncel