AK Parti İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye kendi iç sorununu çözmeye çalışıyor, bu milli bir proje. Kendi imkanlarıyla çözmeye çalışıyor, 'Biz dışarıda kaldık, biz de bunun parçası olmalıyız, üçüncü göz, taraf olmalıyız' diye sürecin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var" dedi.

28.03.2015 15:36AK Parti İl Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Türkiye kendi iç sorununu çözmeye çalışıyor, bu milli bir proje. Kendi imkanlarıyla çözmeye çalışıyor, 'Biz dışarıda kaldık, biz de bunun parçası olmalıyız, üçüncü göz, taraf olmalıyız' diye sürecin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var" dedi.

Akdoğan, partisinin, Cemil Meriç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İl Danışma Meclisi Toplantısı'ndaki konuşmasında, Ankara'da her seçimde çıtayı biraz daha yukarı çektiklerini belirterek, genel seçimde yüzde 50'yi aşmak gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda tüm teşkilat mensuplarının yaptıkları çalışmalarının çok önem taşıdığını vurgulayan Akdoğan, "AK Parti'nin bu seçimden çok güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Bizim hedefimiz birinci parti, tekrar hükümet olmak değil. Elbette bunları yapmamız gerekiyor ama çok güçlü çıkmamız gerekiyor. Çünkü biz güçlü bir şekilde çıkarsak güven ve istikrar devam edebilir, Çözüm Süreci başarıya ulaşabilir, yeni anayasa yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Akdoğan, birilerinin geriye gitmemeyi başarı olarak gördüğünü kaydederek, "Eskiden fötr siyaseti vardı, şimdi noter siyaseti var. Onların ağbabaları '5 fazlasını veriyorum' diyordu, bunlar 1 fazlasını vadediyorlar. Her şeyi vadedebilirler, Kaf Dağı'nın ardındakini vadedebilirler ama bunların bir anlamı yok. Millet onlara güvenmiyor, millet bize güveniyor. Bu seçimde yaptıklarımızı anlatacağız. Bu güven kolay oluşmuyor, bu yılların hizmetlerinin neticesinde oluşmuş bir güvendir" diye konuştu.

-"Sürecin mimarıdır Tayyip Erdoğan"

Türkiye'nin şansının AK Parti olduğunu vurgulayan Akdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"O zaman sorumluluk bizlerin omuzunda. İşte bu yüzden 'Çözüm Süreci' dedik. Türkiye daha da güçlensin diye, birlik bütünlük pekişsin, kardeşler hukuku gelişsin diye Çözüm Süreci dedik. Çözüm Süreci'nin sahibi AK Parti'dir, Tayyip Erdoğan başlatmıştır bu süreci, bu sürecin mimarıdır ve onu, söylediklerini dikkate almadan, ona ileri, geri konuşarak bu süreç devam etmez. Sürecin mimarıdır Tayyip Erdoğan, sessiz devrimleri gerçekleştiren kişidir Tayyip Erdoğan."

Akdoğan, anketlere göre Çözüm Süreci'ne yüzde 70'lere yakın toplumsal destek olduğunu bildirerek, bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ve AK Parti'ye duyulan güven neticesinde oluştuğunu kaydetti.

Çözüm Süreci'nin devlet projesi olduğunu belirten Akdoğan, bunun sadece AK Parti'nin değil milletin de politikası olduğunu söyledi.

-"PKK'nın bir an önce silah bırakması çok büyük önem taşıyor"

Akdoğan, "Bu yüzden bu süreci el birliğiyle devam ettirmek zorundayız" diyerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şunu kabul etmeyiz:  Bir yanda silah olsun bir yanda siyaset olsun. Bu bir kandırmacadır. Demokrasinin olduğu yerde silaha yer yoktur, siyasetin kabul edildiği yerde silaha yer yoktur. Bu yüzden PKK'nın, terör örgütünün bir an önce silah bırakması, silahları gömmesi çok büyük önem taşıyor. Birileri bundan rahatsız. Dışarıdan bu süreci karıştırmak isteyen çevreler, odaklar, ülkeler şu şekilde müdahalede bulunuyor. Birinci dış etki sabote etme çabası yani Çözüm Süreci'ni nasıl sabote edebiliriz diye birtakım arayışlara girenler var. 'PKK, Türkiye'nin başına bela olmaktan çıkarsa benim başıma bela olur' diye düşünen bazı ülkeler var.

İkincisi, 'denklemden PKK çıkarsa biz kimi kullanacağız, Suriye'de Irak'ta biz bu enstrümanı kullanıyoruz', bu denklemden çıkmasın isteyenler var. Üçüncüsü de Türkiye, kendi iç sorununu çözmeye çalışıyor, bu milli bir proje. Kendi imkanlarıyla çözmeye çalışıyor, 'Biz dışarıda kaldık, biz de bunun parçası olmalıyız, üçüncü göz, taraf olmalıyız' diye sürecin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var."

Birilerinin tekrar elini tetiğe götürmeye uğraştığını, ateşle oynanmaya çalışıldığını belirten Akdoğan, bunlara pabuç bırakmayacaklarının altını çizdi.

Akdoğan, Türk siyasetinin yıllarca terör üzerinden baskılandığına, sivil siyasetin etkisizleştirildiğine dikkati çekti.

"Kim ateşle oynarsa ateş öncelikle onu yakar" görüşünü dile getiren Akdoğan, "Biz iyi niyetle sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Biz herkesi de bu süreçte sorumlu davranmaya, sorumlu bir dil kullanmaya davet ediyoruz. Türkiye bu ayak bağından kurtulmak durumundadır ki birlik bütünlüğünü korusun" dedi.

-"Diğer terör örgütlerinden bir farkı yok"

Paralel yapıya da değinen Akdoğan, "Hastalıklı bir yapı, bu vesayetçi yapı başka bir formda yeniden hortladı. Herkesi dinlediler, herkesi dosyaladılar, herkese şantaj yaptılar. Devletin gücünü ve imkanlarını kullanarak devlete operasyon çeken, vatandaşa tek tek operasyon çeken hastalıklı bir anlayış... Herkes bunun mağduru oldu. Bunun diğer terör örgütlerinden bir farkı yok" diye konuştu.

Akdoğan, bu yüzden her türlü vesayetçi anlayışla kararlılıkla mücadele edeceklerini vurguladı.

Seçimde başarılı olmalarının sadece Türkiye için değil mazlum haklar için önem taşıdığına işaret eden Akdoğan, Ortadoğu'nun terör örgütlerinin antrenman alanına döndüğünü dile getirdi. Akdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün sorumsuz bazı ülkeler de ateşe benzin döküyor. Yemen'de olanlar, filler tepişiyor, olan mazlumlara oluyor. Bütün bunların içerisinde ahlaki duruş sergileyen, insani vicdani bir duruş sergileyen tek ülke Türkiye'dir. Biz bugüne kadar çok saldırılara maruz kaldık, topu bir araya geldi bileğimizi bükemedi. Çünkü bütünlüğümüzü sarsamadılar, iç bütünlüğümüz çok önemli. Milletimizin desteğini aynı şekilde koruyabildik bu yüzden hep dimdik ayakta kaldık."

Toplantıya bölge milletvekilleri, AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile çok sayıda partili katıldı.

Yalçın Akdoğan, Kandil Dağı, Ak Parti, Türkiye, Politika, Güncel

Kaynak: AA

20.10.2019 20:43:43