06.03.2014 18:43

AK Parti Malatya Mitingi

AK Parti Malatya Mitingi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan: (1) "Fotoğraflara inanmayacaktır, varsın inanmasınlar.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Fotoğraflara inanmayacaktır, varsın inanmasınlar. Malatya'daki bu tarihi kareye inanmayacaklar. Üç kafadarın albümü çıktı. Çamur attı tutmadı" dedi.

Erdoğan, Belediye Meydanı'ndaki mitingde halka hitap etti. Battal Gazi, Konevi, Niyazi Mısri, İbni Arabi'nin şehri Malatya'nın Turgut Özal, Ahmet Kaya ve Hamido'yu bağrından çıkarmış bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, Malatya'nın dik duruşunun Türkiye'ye heyecan verdiğini söyledi.

Malatya'nın meydandaki cesaretle mazlumun gözüne fer, meydandaki yiğitliği ile Şam, Halep, İdlib'in çocuklarının gözüne ışık olduğunu ifade eden Erdoğan, bugün Malatya'nın Battal Gazi destanını yeniden yazdığını, şehitlerin aziz ruhunu muazzez ettiğini, merhum Turgut Özal'ın ruhunu şad ettiğini belirtti.

"Allah'ına kurban Malatya, Rabb'im sizden razı olsun" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye, buraya baksın. Burada montaj yok. CHP buraya baksın, MHP buraya baksın. Burada montaj yok. O malum medya buraya baksın, Pensilvanya buraya baksın, burada montaj yok. Güzel bulmuşlar. Bugün Malatya tarafını belli ediyor. 30 Mart'ta zamanı durduruyor. Onun için 30 Mart çok önemli. Burada halk var, burada millet var, burada Malatya'nın aşkı var, sevdası var, coşkusu var. Fotoğraflara inanmayacaktır, varsın inanmasınlar. Malatya'daki bu tarihi kareye inanmayacaklar. Üç kafadarın albümü çıktı. Çamur attı tutmadı. Tabii Malatya'ya ananas sökmez, burası kayısı diyarı. Burada ne işi ananasın, burada kayısı var ama onların anladığı dilden kayısı değil, hakiki kayısı, gün kurusu da güneş kurusu da var, canlısı da var, hepsi var. Kardeşlerim, öyle bir haykırın ki sizi görmeyenler, sesinizi duysun. Öyle bir haykırın ki Türkiye düşmanlarının dizinin bağı çözülsün. Öyle bir haykırın ki dünya mazlumları ayağa kalksın. Başbakanına sahip çıkıyor musun Malatya? Partine, AK Parti'ye sahip çıkıyor musun Malatya? İktidarına sahip çıkıyor musun Malatya? Demokrasiye, sandığa, iradene sahip çıkıyor musun Malatya? İstiklaline, hürriyetine, bayrağına sahip çıkıyor musun Malatya? Beraber miyiz Malatya? Bir miyiz, iri miyiz, diri miyiz, kardeş miyiz, hep birlikte Türkiye miyiz? Hamdolsun ya Rab, bize bugünleri gösterdin. Maaşallah. Bu iş bitmiştir. Malatya, 30 Mart seçimlerine işte bugün noktayı koymuştur, mührü vurmuştur. Sadece Malatya'da değil, artık tüm Türkiye'de sandığın rengi belli olmuştur."

-"Tek derdimiz var, Hakk'ın ve halkın rızasını kazanmak"-

Erdoğan, dik duracaklarını ama dikleşmeyeceklerini ifade ederek Malatyalı Mukaddes Yetiş'in kendisine yazdığı mektuptan bazı bölümler okudu. Yetiş'in mektubunu Malatya mitinginde okumasını istediğini belirten Erdoğan, 2,5 sayfa olan mektubun besmele ile başladığını söyledi. Yetiş'in mektubunda, "Başbakanım, sizi çok, çok ve çok seviyoruz. Rabbim, inşallah sizi ve vekillerini daima sevsin ve koruyucunuz olsun. Size sürekli dua ediyorum. İnşallah, bütün ülkelere sizin gibi bir başbakan nasip etsin. Biz Malatyalılar,  AK Parti'nin aşıklarıyız" yazdığını aktaran Erdoğan, mektuptan şu satırları da okudu:

"Sizinle annemin bir anısını paylaşmak istiyorum:  Bundan 35 yıl önce bulunduğumuz yerde elektrik yokmuş, bütün herkes gaz lambası ile idare ediyormuş. Günlerce gaz almak için kuyruğa giriyorlarmış. Parası olduğu halde gaz alamıyormuş. Beğendiklerine veriyor, köylü kısmına vermiyorlarmış. Biz o yıllarda öğrenciyken devlet yardım etmediği için kitap alamıyorduk. Ben, kardeşimle, ablam ve abimle aynı sınıfta okuyorduk, aynı kitapları paylaşıyorduk. O yüzden sadece ilkokulu okuyabildik. Sayın Başbakanım size ve AK Partililere kucak dolusu sevgiler. Allah'ın rahmeti, bereketi ve nuru sizin ve ailenizin üzerine olsun."

Türkiye'de bir dönem nüfus kağıdına basılan mühürle margarin, şeker, tuz, ekmek, gazyağı satıldığını, bazılarının nüfus kağıtlarında hala bunların olduğunu anlatan Erdoğan, "O dönemlerden geliyoruz. Kimler vardı iktidarda? Bu CHP vardı. CHP'nin iktidarı yoksulluk demektir, yolsuzluk demektir, yasaklar demektir. Bunları yaşadık. Bunlar, o tek partili dönemlerinde demokrasiye yol vermediler. İşte biz, milletimizin desteği ile gümbür gümbür geldik. Tek derdimiz var, Hakk'ın ve halkın rızasını kazanmak. Bu aziz millet bize, 'Allah sizlerden razı olsun' desin, inanın bize bu yeter. Bundan daha büyüğüne gerek yok. 12 yıldır Türkiye'yi, 81 vilayeti, bu topraklar üzerindeki her bir haneyi şenlendirmek için çalışıyoruz."

Birilerinin mitinglerdeki kalabalıklar için "montaj, taşıma, bindirme kıta" dediğine işaret eden Erdoğan, şair Niyazi Mısri'nin bir şiirindeki "Nadanı terk etmedin, yaranı arzularsın" mısrasını hatırlatarak "Evet, biz, nadanı terk ettik, işte yaranı bulduk. Farkımız bu. Yaran burada ama bunlar bulamıyor. Sıkıntıları orada" dedi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Onlar gelip de size ne söyleyecek, ne anlatacak? Bunların yaptıkları bir şey var mı? Biz Malatya'da şunları yaptık diyebilirler mi? Ama biz deriz. Nereden başlayayım? Altyapısından mı, havalimanından mı, Beyler Deresi'nden mi, toplu konutlarından mı, hastanelerinden, nereden başlayayım. Onlar nadandan, yalandan, iftiradan vazgeçemediler. Milletle kucaklaşamadılar, milletle kucaklaşanları da hiç anlayamadılar. Olsun be. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bize Malatya yeter, bize Türkiye yeter, bize millet yeter, bize Allah yeter."

- Ankara
Kaynak: AA
Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, Malatya, Ak Parti, Politika, Güncel