Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni."İngiltere, Vergi Mükelleflerine Avro Bölgesinin Bankalarını...

"İngiltere, vergi mükelleflerine Avro Bölgesinin bankalarını kurtarma sorumluluğu yüklememek için herhangi bir bankacılık birliğine dahil olmayacak" denildi.

12.06.2012 10:42 | Son Güncelleme: 12.06.2012 10:42Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni.
Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde

" , vergi mükelleflerine Avro Bölgesinin bankalarını kurtarma sorumluluğu yüklememek için herhangi bir bankacılık birliğine dahil olmayacak" denildi.

Piyasaların gündemine ait gelişmelerin değerlendirildiği bültende İMKB'de bugün yurt dışının takip edileceği ve endeksin desteklerini test etmesi beklendiği dile getirildi. Bültende, " bankalarına 100 milyar avroya kadar kredi sağlanacağı haberi dün sabah piyasalarda olumlu karşılansa da bu etki kısa sürerek öğleden sonra yerini satışlara bıraktı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçen hafta İspanya'nın ülke notunun indirilmesine bağlı olarak İspanyol bankaları Banco Santander ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın notlarının iki basamak düşürülerek A seviyesinden BBB- seviyesine düşürdü" denildi.

Komisyonu Başkanı Barroso'nun, Euro Bölgesi borç krizinden ders alınarak daha derin bir entegrasyona doğru büyük bir adım atılması ve 'Avrupa'da Bankacılık Birliği'ne gitmesi gerektiğini belirtildiği kaydedilen bültende,

"Bankacılık Birliği planının 3 ana unsuru var: banka denetiminde merkezi bir regülatör, merkezi bir kurtarma fonu ve AB genelinde mevduat garanti sistemi. Barrosso, AB'nin halihazırdaki anlaşmaları değiştirilmeden böyle bir planın önümüzdeki yıl uygulanabileceğini belirtti. Bankacılık Birliği'ne İngiltere mesafeli yaklaşıyor. İngiltere, vergi mükelleflerine Avro Bölgesinin bankalarını kurtarma sorumluluğu yüklememek için, herhangi bir bankacılık birliğine dahil olmayacağı yönünde açıklamalar yapmıştı" ifadelerine yer verildi.

İspanya tahvil getirilerinin güne alımlarla yüzde 6,03'den başladığı, daha sonra gelen satışlarla tahvil getirilerinin sert yükseliş gösterdiği ve 10 yıllık getirilerin yüzde 6,50'yi test ettikten sonra günü yüzde 6,41 ile bir önceki günün 20 baz puan üzerinde tamamladığı kaydedilen bültende, "Bu sabah itibariyle getiriler yüzde 6,53'den işlem görüyor. İspanya'nın 10 yıllık getirileri ile Almanya'nın benzer vadedeki getirileri arasındaki faiz farkı da 490 baz puandan 519 baz puana yükseldi. İtalya'nın 10 yıllık getirileri de yükselişteydi. Getiriler 1 hafta sonra tekrar yüzde 6 seviyesine ulaştı" denildi.

Dünya borsalarındaki değişimlere de değinilen bültende şunlar kaydedildi:

"ABD'de S&P 500 endeksi, vadeli işlemlerde yüzde 1 civarında primlerle başladığı günü yüzde 1,3 düşüşle tamamladı. Bank of America (yüzde -3,7) ve Morgan Stanley (yüzde -2,5) gibi bankacılık hisseleri düşüşte başı çekerken, Apple (yüzde -1,6) ve US Steel (yüzde -6,5) de kayıplarıyla dikkati çeken hisseler oldular.

Avrupa borsalarında dün Almanya, Fransa, İsviçre ve İngiltere'nin gösterge endeksleri günü yatay seviyelerden tamamladı. İspanya borsası yüzde 0,5 gerilerken, İtalya'daki yüzde 2,8 düşüş dikkat çekti. İtalya'da tahvil getirilerindeki yükseliş sonrasında UniCredit ve Intesa gibi bankacılık hisselerinde yüzde 5'i aşan değer kayıpları endeksin gerilemesinde etkili oldu.

İMKB-100, güne 58.000 üzerinde başladıktan sonra gelen satışlarla yüzde 0,4 oranında sınırlı bir düşüşle 57.505 seviyesinden kapandı. Dün son üç haftanın en yüksek seviyelerinden dönen İMKB-100 endeksinin teknik destekleri 57.000 ve 56.500 seviyelerinde bulunuyor.

Asya borsalarında dün sabah saatlerindeki olumlu havanın etkisiyle alıcılı kapanışlar görüldü. Nikkei 225 endeksi yüzde 2 ve Şangay yüzde 1,1 değer kazandılar. Bu sabah ise bölge borsalarında satıcılı bir seyir izleniyor."

İspanya'nın AB'den yardım isteyeceği haberleri ile sabah saatlerinde dolara karşı avronun primlendiğinin kaydedildiği bültende, "Paket detaylarına yönelik belirsizlikler ve uygulama tarafındaki endişelere bağlı olarak günü tekrar kayıpla sonlandırdı. Parite haftaya yüzde 0,26 kayıpla başlamış olurken, güne 1,8089 seviyesinden başlayan USD/TL kuru da haftanın ilk iş gününü 1,8307 hattında sonlandırdı. Dolar talebinin yükselen risk algısına bağlı olarak artması, emtiaların genelinde değer kayıpları kaydedilmesine sebep oldu. Brent petrol varil başına 102,21 dolar zirvesini kaydettiği günü 98,00 dolar/varil seviyesinden kapatırken, nispeten yatay seyredebilen altın ise Pazar günü yaklaşan Yunanistan seçimleri öncesinde 1.600 dolar/ons seviyesinin hemen altında dengelenmekte" denildi.

Muhabir: Murat Birinci

Yayıncı: Affan Kulunyar - İSTANBUL

İngiltere, İspanya, Avrupa, Akbank, Ekonomi

Kaynak: AA

18.02.2020 01:01:16