Akdamar Ermeni Kilisesi Yarın Törenle Açılıyor

Van'da Akdamar Adası'ndaki Adayla Aynı Taşıyan ve Kültür Bakanlığı Tarafından Restore Edilen Tarihi Ermeni Kilisesi, Yarın Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi Olarak Törenle Açılacak. Açılıştan Bir Gün Önce Van'a Gelen Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Iı, Kilesinin Restore Edilip Açılmasından Mutlu Olduklarını Belirterek, 'Bu Projeyi Tamamlayanları Kutluyorum' Dedi.

28.03.2007 16:09 | Son Güncelleme: 28.03.2007 16:09Akdamar Ermeni Kilisesi Yarın Törenle Açılıyor
Van'da Akdamar Adası'ndaki adayla aynı taşıyan ve Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen tarihi Ermeni Kilisesi, yarın Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi olarak törenle açılacak. Açılıştan bir gün önce Van'a gelen Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, kilesinin restore edilip açılmasından mutlu olduklarını belirterek, ''Bu projeyi tamamlayanları kutluyorum'' dedi.

Kilisenin açılışına dünyanın dört bir yanından Ermeni cemaati üyeleri katılacağı belirtilirken, Van'da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Akdamar Adası, konulan MOBESE kameralarla izlemeye alındı. Van'da Süheyla Dabbaoğlu adlı bir kadının yarın Ermenilerin katlettiği Türkler için okutmak istediği Mevlit'e Van Müftülüğü tarafından, provokasyon olabileceği gözönüne alınarak izin verilmedi.

Van Gölü üzerindeki Akdamar Adası'nda adayla aynı adı taşıyan tarihi Ermeni Kilisesi, Ermeniler için büyük önem taşıyor. Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 1915-921 yılları arasında Keşiş Manuel'e yaptırılan ve Ermeni mimarisinin önemli eserleri arasında yer alan kilise, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildi. 2005 yılını Nisan ayında başlanan restorasyon çalışmalarında kilisenin iç ve dış cephesinde düzenlemesi yapılarak, dış duvarlarında zamanla silinen figürler temizlenerek ortaya çıkarılıp, zemini döşendi, çatısı onarıldı. 2 milyon 600 bin YTL'ye malolan restorasyon sırasında kilise dışında, Ruhban Okulu'na ait rahip odaları ortaya çıkarıldı. Ancak bu odalar restorasyon projesine dahil olmadığı için restore edilmedi.

PATRİK: MUTLUYUZ

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Akdamar Kilisesi'nin açılışından bir gün önce patrikhane üyesi 16 kişiyle Van'a geldi. Van Ferit Melen Havalimanı'nda VİP Salonu'ndan giriş yapan Mutafyan'ı Kültür Müdürü İzzet Kütükoğlu ve restorasyonu yapan firma sahibi Cahit Zeydanlı karşıladı. Gazetecilerin sorularına kısa yanıtlar veren Mesrob II, ''Mutluyuz. Restorasyon projesi gerçekleştirildi. Bu projeyi tamamlayanları kutluyorum. Benimle birlikte İstanbul'daki Ermeni cemaatinden bazı insanlar geldi. Açılış konusunda Ermenistan'la bir görüşmemiz olmadı. Onlarla bir ilişkimiz yok. Biz özerk bir patriğiz. Ermenistan'dan geleceklerin programından haberim yok'' dedi. Patrik, asıl konuşmasını kilisenin açılışında yapacağını sözlerine ekledi. Mesrob II ve beraberindekiler havaalanından Van Gölü kıyısındaki Merit Otel'e yerleşti. Patrik yıllar önce kilisiyi ziyaret etmiş, geçen yıl da restorasyon çalışmalarını incelemek üzere Van'a gelmişti.

356 KİŞİ ADAYA ALINCAK

Tarihi Ermeni Kilisesi'nin açılışı için adaya davetliler ve akreditasyon yaptıran gazetecilerin dışında hiç kimse alınmayacak. Van Valiliği'ne son güne kadar davetliler ve yerli ve yabancı gazeteci olmak üzere 356 kişi akreditasyon yaptırdı. Tarihi kilise Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, ABD Los Angeles'den Başpiskoposlar Moushegh Mardirossian, Sempad Lapadjian, New York'dan Khajag Barsamian, Ermenistan'dan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan başkanlığında 20 kişilik heyet, 20 ülkeden, büyükelçiler, milletvekilleri, Ermeni cemaatinin önde gelenleri katılacak. Tören saat 11.30'da Tuluyhan Uğurlu'nun vereceği konserle başlayacak.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Akdamar Ermeni Kilisesi'nin açılışı nedeniyle Van'da günler öncesinden polis ve jandarma tarafından ço sıkı güvenlik önlemleri alındı. Akdamar Adası'na davetlilerin dışında hiç kimse alınmayacak. Davetliler ve gazeteciler, kentten özel otobüslerle Akdamar Adası iskelesine götürülecek. Bu sırada yaklaşık 45 kilometrelik güzergahta trafik durdurulup başka araçların geçişine izin verilmeyecek. Akdamar Adası gün boyu yerleştirilen 3 MOBESA kameralarla izlenmeye alınacak, adanın çevresinde sadece valiliğin izin verdiği motorların göle açılmasına izin verilecek. Van polisi, kentin giriş ve çıkışlarını kontrol altına alarak, tüm araçları didik didik aramadan geçiriyor.

MEVLİT OKUTMAK İSTEDİ

Van'da emekli doktor olan Süheyla Dabbaoğlu'nun, yarın Hazreti Ömer Camii'nde Ermenilerin katlettiği 200 bini aşkın Türk için mevlit okutmak istemesine İl Müftülüğü tarafından izin verilmedi.

Mevlit okutacağının camilerde duyurulması için müftülüğü dilekçe verdiğini belirten Dabbaoğlu, ''Ancak bana verilen cevapta, 'Devlet töreni var. Provokasyona neden olabilir' gerekçesiyle izin verilmedi'' dedi.

Van Müftüsü Osman Artan, mevlit okutmanın izne bağlı olmadığını belirterek, ''Bunun için dilekçe vermeye gerek yok. Okutmak isteyen cami imamıyla görüşüp bu arzusunu yerine getirebilir. Ancak geçen Perşembe günü bize dilekçeli bir başvuru yapıldı. Bunun değerlendirip o günün anlamına binaen izin vermedik. Van'ın düşman işgalinden kurtuluşu olan 2 Nisan'da mevlit okutabileceğini ilettik. Endişemiz, mevlite gidecek olan topluluğun birileri tarafından provoke edileceği endişesinden kaynaklanıyor. Ertelememizin nedeni tamamen tedbir amaçlıdır'' dedi.

Ümit KOZAN- Osman BEKLEYEN/VAN, (DHA)


Kaynak: DHA

25.01.2020 19:27:35