Akdamar Kilisesi Anıt Müze Açılışı

Van'ın Gevaş İlçesindeki Akdamar Adası'nda Bulunan Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi, Kültür Bakanı Atilla Koç, Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın Yanı Sıra Yurt İçinden ve Dışından Yüzlerce Davetlinin Katıldığı Bir Törenle Açıldı.

29.03.2007 14:53 | Son Güncelleme: 29.03.2007 14:53Akdamar Kilisesi Anıt Müze Açılışı
Van'ın Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi, Kültür Bakanı Atilla Koç, Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ın yanı sıra yurt içinden ve dışından yüzlerce davetlinin katıldığı bir törenle açıldı.

Düzenlenen tören için THY'ye ait özel bir uçakla Van'a gelen Kültür Bakanı Atilla Koç, Ferit Melen Havaalanı'ndan karayoluyla Akdamar Adası iskelesine geçti. Koç, konuklarla birlikte hazırlanan tekne ile adaya gitti. Tören boyunca ada ve çevresinde yaklaşık bin polisin görev yaptığı geniş güvenlik önlemleri alındı.

Tören, Tuluyhan Uğurlu'nun piyano konseriyle başladı. Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün'ün, sürdürülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye çağrılan Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, yakın zamana kadar harabe görünümde olan Anadolu'nun kültür merkezinde Surp Haç Ermeni Kilisesi'nin restorasyonunun tamamlanarak açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyanın sayılı kiliselerinden biri olan Surp Haç Ermeni Kilisesi'nin Anadolu tarihinde 3 bin yıllık geçmişi olduğunu ifade eden Mutafyan, 90 yıldan beri ibadethane olarak kullanılmayan kilisenin, kar, yağmur gibi sebeplerden dolayı yıprandığını anlattı. Bütün sert eleştirilere göğüs geren hükümetin yaptırdığı restorasyondan dolayı cemaati adına teşekkür eden Mesrob Mutafyan, bu çalışmanın Türk-Ermeni ilişiklerine yarar sağlayacağını umduğunu ifade etti. Kilisenin bir inanç turizminin merkezi olabileceğini de söyleyen Mutafyan, "Geleneklerimize göre, kilesi binalarının inşasında hizmet vermiş olanlar özel günler yapılan dualarla anılırlar. Bu inancımızın bir gereği olduğu kadar her toplumda görülen hayırseverliğin yad edilmesidir. Yılda bir kez düzenlenecek olan bir ayin, bir festival ile bu inancın gereği yerine getirilebilir. Hükümetimizin yılda bir kez de olsa geleneksel kutlamaya olanak sağlayacağına, bu yönde adım atacağını ümit ediyorum" dedi.

Daha sonra konuşan Vali Özdemir Çakacak, Van'ın Doğu turizminin başkenti ve kültürel zenginlikleri olan bir il olduğunu belirtti. Bu değerlerin korunmasının insanlığın görevi olduğunu anlatan Çakacak, "Kültürler arası diyalogun değer kazandığı dönemde kültür mirasına sahip çıkmak bunun en güzel örneğidir. Bu eser insanlığın ortak mirası, restorasyon da tarihe saygının bir ifadesidir" diye konuştu.

Kültür Bakanı Atilla Koç ise konuşmasında, Türkiye'nin, tarihi süreçte farklı kültürlerin kaynaştığını içiçe geçtiği bir ülke olduğunu söyledi. Bu topraklarda en zengin kültürlerin üretildiğini belirten Bakan Koç, küreselleşen dünyanın gerekliliğini hedefleyen bir anlayışı benimsediklerini anlattı. Faklı kültürlerden bugüne ulaşan eserlerin korunması, kollanması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinin Bakan Koç, "Son 3 yıl içinde kültürel mirasın yaşamasını sağlamak için birçok tarihi eseri restore ettik. Bu eserleri restore etmeye de devam edeceğiz. Kültürel zenginlik, çeşitlilik toplumsal kalkınmaya katkı sağlar. Bu tür faaliyetlere devam edeceğiz" dedi.

Bakan Koç, açılışı yapılan Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi'nin Van turizmine katkı sağlayacağını da belirtti.

Bakan Atilla Koç, konuşmanın ardından restorasyon çalışmalarını yüklenen Kartalkaya Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Zeydanlı'ya bir teşekkür plaketi verdi. Daha sonra Bakan Koç, Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı Gagik Gyurjyan, Van Valisi Özdemir Çakacak, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan açılış kurdelasını kesti. Bu sırada açılışın barışı katkı sağlaması dileğini ifade eden Bakan Koç, Mutafyan ve Gagik Gyurjyan'a kurdele parçası ve kesilen makası anı olarak verdi. Daha sonra konuklar Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi'ni gezerek ilgililerden bilgi aldı.

Bakan Atilla Koç, anıt müzeyi gezdikten sonra gazetecilerin soruları üzerine bu ülkede yaşayan, yetişen insanların bütün kültür değerlerine sahip çıkmalarının görevleri olduğunu belirtti. "Biz bütün kültür değerlerine sahip çıkacağız" diyen Koç, bir gazetecinin 'Kilise ayine açılacak mı?' sorusu üzerine "Bu konuda dün akşam açıklama yapım. Yine söylüyorum. Onarım ihyasının hazırlanması ile görevliyim. O konuda görevli olan Kültür ve Turizm Bakanlığı değildir. Konu İçişleri Bakanlığı'nın işidir. İçişleri Bakanlığı bu konuyu Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek ne yapılması gerektiğine karar verir" ifadelerini kullandı.

(EKİ-MET-MEF-Y)


Kaynak: İHA

23.01.2020 02:24:39