Akıllı Kartlara Tse Sertifikası

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (Uekae) Tarafından Geliştirilen Akıllı Kart İşletim Sistemi (Akis) Türk Standartları Enstitüsü'nden (Tse) Sertifika Aldı.

19.02.2010 01:44 | Son Güncelleme: 19.02.2010 01:44Akıllı Kartlara Tse Sertifikası
TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) sertifika aldı.

Alınan bilgiye göre, AKİS yazılımı, TÜBİTAK ve TSE iş birliği ile “Bilişim Ürünleri Güvenlik Testleri için Ortak Kriterler” standardı uyarınca değerlendirmeden geçirildi.

Belgelendi

TÜBİTAK UEKAE Ortak Kriter Test Merkezi tarafından test edilen yazılım, TSE Ortak Kriterler Belgelendirme Sistemi yetkilileri tarafından belgelendirmeye uygun bulunarak, EAL 4 seviyesinde sertifikalandırıldı. TÜBİTAK yetkilileri, sertifikayı 15 Şubatta düzenlenen törenle aldı. Törene, TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş ve diğer yetkililer katıldı.

Milli olarak

Sosyal Güvenlik Kurumu ihtiyaçları uyarınca tasarlanmakta olan ürün yelpazesinde AKİS’e ilave olarak tasarımı tamamen milli olarak gerçekleştirilen Ulusal Akıllı Kart Tümdevresi  ve Kart Erişim Cihazları (KEC) da kısa bir süre içerisinde tamamlanacak.


Kaynak: DHA

21.11.2019 05:54:09