Akm'de 'Ahmet Cevdet Paşa' Paneli Gerçekleşti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri ‘Ahmet Cevdet Paşa’ konulu panel ile devam etti.

Akm'de 'Ahmet Cevdet Paşa' Paneli Gerçekleşti
24.03.2016 16:07 | Son Güncelleme: 24.03.2016 16:07
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart Kültür Sanat Etkinlikleri 'Ahmet Cevdet Paşa' konulu panel ile devam etti.

AKM'de gerçekleşen ve moderatörlüğünü Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fuat Aydın'ın üstlendiği programa İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın ve Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zeki İzgöer konuşmacı olarak katıldı.

"BATI'DAKİ ÖZGÜRLÜĞÜN KAYNAĞI İSLAM DÜNYASIDIR"

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Ahmet Cevdet Paşa' panelinde konuşan Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, "Ahmet Cevdet Paşa özgürlüğün ve serbestliğin kaynağının İslam dünyası olduğunu ve Avrupalıların bu özellikleri doğudan devşirdiklerini ifade etmektedir" derken; Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zeki İzgöer, "Ahmet Cevdet Paşa dahi bir hukukçudur. Meclisi Tanzimat'a üye olduktan sonra hazırlanan kanunların büyük kısmı Cevdet Paşa'nın kaleminden çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

DAHİ BİR HUKUKÇU

Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zeki İzgöer, "Cevdet Paşa için Mecelle'den örnek verirler. Mecelle İstanbul hukuk tarihinin ilk resmi kanun örneğidir. Tabi ki en iyi örneklerinden birisidir. Belli bir mesai ortaya koyduktan sonra belki hepimiz bir hukuk kitabı yazabiliriz. Ancak o metinlerden bir kanun metni ortaya koymak çok zordur. Bu yüzden Ahmet Cevdet Paşa dahi bir hukukçudur. Ayrıca Meclisi Tanzimat'a üye olduktan sonra hazırlanan kanunların büyük kısmı Cevdet Paşa'nın kaleminden çıkmıştır" diye konuştu.

AİLE HASSASİYETİ

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, "Ahmet Cevdet Paşa özgürlüğün ve serbestliğin kaynağının İslam dünyası olduğunu ve Avrupalıların bu özellikleri doğudan devşirdiklerini ifade etmektedir. Gerçekten de Avrupa toplumu, insan onuruna saygıyı ve haysiyeti doğu toplumlarından yani özetle İslam toplumlarından öğrenmiştir. Cevdet Paşa'nın önem verdiği bir başka konu ise aile kurumudur. Cevdet Paşa toplumdaki sosyal ve ahlaki tabakalaşma da aileye büyük önem verir. Ona göre aile kutsal bir müessesedir. Kişinin kendisini kötülüklerden koruması ve çocuk sahibi olması bir ibadettir" şeklinde konuştu.

GELENEKTEN KOPMAYAN ÇALIŞMALAR

Kısa bir konuşma yapan programın moderatörü Prof. Dr. Fuat Aydın ise, "Ahmet Cevdet Paşa Tanzimat sonrasında ortaya çıkan Batıcılık, Osmanlıcılık ve İslamcılık içerisinde yer alan insanlardan biridir. Ahmet Cevdet Paşa'nın İslamcılığı herkese göre daha farklıdır. Bu yüzden yapmaya çalıştığı şeyler gelenekten kopmadan ama geleneğin içinde dönüşerek, batının geldiği yeri unutturmamaya çalışan birisidir' dedi. Programın sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk, katılımcılara günün anısına plaket takdim etti. - SAKARYA

Kaynak: İHA