Haber, Son Dakika, Haberler

AKP ve CHP'den Kenan Evren'e Sert Tepki

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Türkiye'de Eyalet Sistemine Gidilebileceği Yönündeki Açıklamasına AKP ve CHP Sert Tepki Gösterirken, Anavatan Partisi, Evren'in Sözlerinin Fikir Tartışması Kapsamında Değerlendirilmesi Gerektiğini Vurgulayarak, İfade Özgürlüğünü Savundu.

01.03.2007 14:58 | Son Güncelleme: 01.03.2007 14:58
AKP ve CHP'den Kenan Evren'e Sert Tepki
7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Türkiye'de eyalet sistemine gidilebileceği yönündeki açıklamasına AKP ve CHP sert tepki gösterirken, Anavatan Partisi, Evren'in sözlerinin fikir tartışması kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, ifade özgürlüğünü savundu.

Kenan Evren'in "Türkiye'de federasyon sistemine geçilebileceği ve DTP'nin TBMM'ye girmesinin yararlı olacağı" yönündeki görüşleri üzerine AKP, CHP ve ANAVATAN'lı vekiller ANKA'ya açıklamalarda bulundu.

AKP: EYALET MÜMKÜN DEĞİL

AKP Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü:

"Ben bir asker kızı olarak diyorum ki, paşam iyi ki görevdeyken bunları söylemedi. Bu sözlerine ünlem işareti koyuyoruz. Askerin potin sesleri ve kokusu bize güven veriyor. Dinlenmek paşamızı nasıl bir ruh haline soktu ki anlamıyorum. Bizim eyaletlere ayrılmamız mümkün değil."

AKP Adana Milletvekili Ziyattin Yağcı:

"Kenan paşam sözleri çok erken söylenmiş sözler. Türkiye üniter bir devlet yapısına sahip. Tarih neler gösterir ilerde hiç belli olmaz. Bunları söylemek henüz çok erken."

PKK'NIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRER

AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu:

"Türkiye'nin üniter yapısı bozulmayacak Dünyada ekonomik güçleri sebebiyle başka ülkeler için fikirler orta atılıyor. Türkiye'nin geneline baktığımızda üniter yapısını sürdürmesi lazım. Bunlar konfor ve lüks sözler."

AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş:

"Kenan Evren'in sözlerini zamansız değerlendirme olarak görüyorum. Türkiye o konumda değil. Türkiye büyük bir ülke. Kalkınması ve büyümesi için belki gerekebilir ama, bugün değil. Güneydoğu'da terör faaliyeti varken, PKK'nın ekmeğine yağ sürülür. Kafalarda soru işareti bırakmak doğru değil."

CHP: DARBECİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek:

"Bu görüşlerini, 12 Eylül döneminde söyleseydi kendi kendini hapse atardı. Görevde bulunduğu sürece her türlü özgürlükleri kısan cumhuriyetin temel kurumlarını Türk Dil Kurumu'nu, Tarih Kurumu'nu, CHP'yi kapatan Kürtçe isim konulmasını yasaklayan, adı Kürtçe olan köylerin, beldelerin isimlerini değiştiren, Kürtçe şarkı söylenmesini yasaklayan bir darbecinin bugün Türkiye'de akıl veriyor olması son derece üzücüdür. Kendisini hatırlatmak için öyle açıklamalar yapabilir ama bunun açıklamalarının medya tarafından büyütülmesi ayrıca düşündürücüdür. Bu kişinin açıklamalarını ciddiye almak doğru değildir. Eyalet sistemi Türkiye'de hep tartışılmış bir sistemdir. AKP iktidara geldiğinde kamu yönetimi reform tasarısı ile böyle bir girişimde bulunmuştur. Ancak sonra geri adım atmak zorunda kalmıştır. Eyalet sisteminde bölünmelere yol açacağı endişesi vardır. Özellikle Kuzey Irak'ta kurulmakta olan Kürt devleti Türkiye ile ilgili hesaplar yapmaktadır. Böyle bir ortamda eyalet sistemini gündeme getirmek doğru değildir. Uygulama şansı da yoktur. 25 sene önceki darbecinin niyetlerinin Türkiye'nin bugünkü ihtiyaçlarına cevap vermesi düşünülemez. Dikkat çekici olan, o gün niçin bu kadar baskıcı, özgürlükleri kısıcı bir tavır takınıyordu. Bugün o uygulamalarının yüzde 100 zıttı olan düşünceleri hangi amaçla ifade etmektedir. DTP'nin Meclis'e girmesini savunuyor, yüzde 10 seçim barajını koyan kendisi. O zaman şiddetle bunu savunmuştu. Kendi koyduğu sistemi şikayete başlamıştır. Tutarsızlık, çelişkidir."

KENAN EVREN ŞAŞIRMIŞ

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen:

"Kenan Evren şaşırmış durumda. Türkiye'nin gerçeklerini bilmeyen bir insan. Böyle bir şey olur mu? Önüne gelenin konuşmaması lazım. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu gergin dönemde Kuzey Irak'ta gelişmeler yaşanırken böyle bir laf söylenir mi? Bölünme haritaları elden ele dolaşıyor. Siz içten içe bölmeye çalışıyorsunuz."

ANAVATAN: TARTIŞILMALI

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu:

"Ona benzer laflar 1980 sonrası da gündeme gelmişti. O dönem bölge sayısı 13'tü. Yankı buldu o dönem. Evren, benzer fikirler yine ortaya attı. Bunun da tartışılması lazım. Türkiye'nin tartışabileceği her türlü fikre açık olabilmesi lazım."(ANKA)

Kaynak: ANKA

Paylaş
Google'da Takip Et Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş! Instagram Sayfası
Haberler ›› Güncel ››AKP ve CHP'den Kenan Evren'e Sert Tepki - Haberler